Hollanti on murskannut Viron maalein 4–0 jalkapallon EM-karsintaottelussa Tallinnassa. Ryan Babel teki oranssipaidoille kaksi maalia.
Babel vei Hollannin johtoon avauspuoliajalla ja teki 2–0-osuman heti tauon jälkeen. Maalinteossa onnistuivat hollantilaisista toisella puoliajalla myös Memphis Depay ja Georginio Wijnaldum. Viro sai ottelussa aikaiseksi vain yhden laukauksen kohti maalia Hollannin kymmentä vastaan.
– Pelasimme paremmin toisella puoliajalla, siirsimme palloa puolelta toiselle ja loimme enemmän paikkoja, mikä johti myös useampiin maaleihin, Hollannin kapteeni Virgil van Dijk sanoi Uefa.comin mukaan.
Voitostaan huolimatta Hollanti on lohkossa vasta kolmantena, sillä se on pelannut yhden ottelun vähemmän kuin Saksa ja Pohjois-Irlanti. Niillä on kummallakin 12 pistettä, ja Hollanti vaanii kolmen pisteen päässä.
LUE MYÖS: Urheilupsykologi korostaa Markku Kanervan arvoa Huuhkajien sensaatiovireen taustalla – "Jotain hän on siellä tehnyt"
Syyskuun karsintaotteluissa Hollanti oli huippuiskussa, sillä ennen Viro-voittoaan se löi Saksan vieraissa 4–2.
Hollannin nuori joukkue tekee paluuta jalkapallohuipulle muutaman vaikean vuoden jälkeen. Oranssipaidat jäivät ulos sekä vuoden 2016 EM-kisoista että vuoden 2018 MM-kisoista, mutta nyt Hollannilla on hyvä mahdollisuus kisapaikkaan.
