Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kristiina Mäki käsittämättömällä suorituksella olympiafinaaliin – oli jo pakannut laukkunsa kotiinlähtöä varten: "Luulin että näen Kaapon"

Kristiina Mäki ei osannut unelmoida finaalipaikasta ennen Tokion kisoja.
Kristiina Mäki ei osannut unelmoida finaalipaikasta ennen Tokion kisoja.AOP
Julkaistu 04.08.2021 14:53
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Tokio

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas, Tokio

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

Tshekkiläissuomalainen Kristiina Mäki oli täysin häkeltynyt juostuaan Tokiossa 1 500 metrin olympiafinaaliin. Matkasuunnitelmiin tuli samalla muutos.

LUE MYÖS: Sara Kuivisto käänsi huomion SE-tykityksen taakse – ”Sitä rupeaa käymään ihan ylikierroksilla”

Lapualla syntynyt, mutta kolmivuotiaana perheensä kanssa äidin kotimaahan Tshekkiin muuttanut Mäki paransi alkuerässä syntynyttä ennätystään neljällä sekunnilla. Uusi Tshekin ennätys on nyt Mäen nimissä: 4.01,23.

Suomessa useasti Mäen kanssa kilpaillut, samanikäinen Sara Kuivisto juoksi seuraavassa välierässä Suomen ennätyksen 4.02,35, mikä ei riittänyt finaaliin. Mäki pääsi jatkoon aikavertailusta.

– En oikein muista sitä kilpailua, Mäki sanoi tunteellisena.

Viimeisellä kierroksella hän muistaa pyytäneensä kuolleelta isoäidiltään voimia. Ajatukset kävivät myös kotona.

– Kiva kun pääsi treenaamaan, kun minulla on niin kiva lapsi, se on ainut mitä muistan, Mäki sanoi.

Mäki synnytti Kaapo-poikansa 2. tammikuuta 2021. Kuukautta myöhemmin hän aloitti harjoittelun kohti Tokiota. Mäki kertoi alkuerien jälkeen, että hänen ja puoliso Filip Sasinekin – joka on myös maileri – harjoittelu on onnistunut, kun Kaapo on ollut niin helppo lapsi.

LUE MYÖS: Suomessa syntynyt Kristiina synnytti Kaapo-poikansa tammikuussa ja juoksi Tokiossa kovempaa kuin koskaan – rohkea päätös käynnisti uskomattoman matkan olympialaisiin

Ero isänsä hoidossa Tshekissä olevasta lapsesta on ollut rankkaa, osin siksi tunteet olivat pinnassa.

– Luulin, että näen Kaapon perjantaina, mutta näenkin vasta sunnuntaina. Olin jo pakannut tavarat, pitää nyt harkita mitä otan sieltä laukusta vielä pois, Mäki kertoi.

10.12232516agSara Kuivisto ja Kristiina Mäki odottivat yhdessä tuloksia 1 500 metrin alkueräjuoksun jälkeen maanantaina.AOP

Finaali juostaan perjantaina. Siitä Mäki ei uskaltanut edes unelmoida, tavoite oli välierissä kuten Dohan MM-kisoissa kaksi vuotta sitten. Finaalissa päätavoite on saada itsensä onnelliseksi. Alkuerässä juostun ennätyksen räjähdysmäinen parantaminen – etenkin kun aikatavoitteet raskauden ja lapsensaannin aiheuttaman tauon takia olivat maltilliset – sai juoksijan täysin ymmälleen.

– Maanantaina olisin sanonut, että sellainen 1–2 sekuntia siellä voisi olla. Nyt meni voimat aika loppuun. En odottanut tällaista.

Lisää aiheesta:

Suomen olympiayllättäjä paljasti rääkkinsä – ennennäkemätön teko valmentajan edessä kävi mielessäVihdoin suomalaisonnistuminen! Historiaa tehnyt juoksija riemuitsi: "Tuntuu unelmalta"Sara Kuivisto käänsi huomion SE-tykityksen taakse – ”Käy ihan kierroksilla”Suomessa syntynyt Kristiina synnytti Kaapo-poikansa tammikuussa ja juoksi Tokiossa kovempaa kuin koskaan – rohkea päätös käynnisti uskomattoman matkan olympialaisiin“Mitä täällä Tokiossa tapahtuu?” – Sara Kuivisto kertoi yksityiskohdasta, josta tajusi olevansa merkattu nainen Sara Kuivistolta herkullista tekstiä Tokion startin alla – pidätteli nauruaan kertoessaan valmentajien kirityksestä: "Sitten se rupesi vähän..."
Tokio 2020OlympialaisetYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tokio 2020
  • 22.02.202421:31
    Olympialaiset

    Tokion olympialaisten dopingvehkeilystä napsahti vankilatuomio

  • 09.05.202309:15
    Yleisurheilu

    Dopingkäry kesken olympialaisten – nyt tähtiurheilijan apuria uhkaa 10 vuoden vankilakeikka

  • 22.02.202318:54
    Urheilu

    Tokion olympiamitalisti sai 8 vuoden dopingpannan – ei menetä mitaliaan

  • 21.06.202217:30
    Olympialaiset

    Olympiakomitean työntekijä esitti asiantuntijalle rivon pyynnön – kukaan ei puuttunut Tokion olympialaisten epäasialliseen kohteluun

  • 10.02.202208:34
    Olympialaiset

    Olympialaisissa uusi dopingtapaus: konkariurheilija kärähtänyt anabolisista steroideista