Turun Pernossa asuva Kristian Karlsson, 27, järkyttyi pahasti, kun hän sai lauantaina tietää nimensä leviävän netin keskustelupalstoilla Turun epäiltyyn kaksoismurhaan liittyen. Ainakin Murha.info- ja Ylilauta-sivustoilla julkaistiin Kristianin nimi ja väitettiin hänen olevan epäilty tekijä.
Sunnuntaina Kristian kirjoitti asiasta omille Facebook-sivuilleen:
Hei! Minun nimeä ja profiilia on levitelty murha infossa ja muissa palstoilla liittyen pernon murhiin jossa väitetään että minä olen ampuja. Tämä ei pidä paikkaa eli minä en liity mitenkään asiaan! Saa ja pitää jakaa!
Kristian teki eilen asiasta rikosilmoituksen poliisin sähköisten palvelujen kautta. Hän epäilee joutuneensa kunnianloukkauksen kohteeksi.
– Tämä on todella törkeää. Olen tehnyt rikosilmoituksen kunnianloukkauksesta ja toivon, että poliisi pystyisi saamaan nämä ihmiset kiinni, jotka ovat minun nimeäni jakaneet netissä. Toivon, että ihmiset ymmärtäisivät, että tämä on rikos. Ei viattomien ihmisten nimeä voi sotkea noin vain rikosjuttuihin, hän sanoo.
Lue myös: Rikoksista epäiltyjen ja uhrien nimet leviävät netissä – tiedätkö, milloin tietojen levittäminen rikkoo lakia?

Viestejä alkoi tulla
Kristian sai tietää asiasta lauantaina, kun hän alkoi saada viestejä tutuilta ja jopa tuntemattomilta.
– Minulle tuli viestejä, joissa kysyttiin, oletko sinä se epäilty ampuja. Oli aivan absurdia edes kysyä sellaista, koska epäilty murhaajahan oli siinä vaiheessa otettu kiinni, Kristian kertoo.
Tämän jälkeen Kristian tutki itsekin nettiä. Kun hän googlasi oman nimensä, esiin nousi nopeasti jutut murhasta ja kirjoitukset eri palstoilta, joissa hänet mainittiin.
Kristian asuu Turun Pernossa ja hän on 27-vuotias, kuten epäilty tekijäkin. Kristian asuu noin kilometrin päässä murhatalosta.

