Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kouluttaja löysi Delfin kuolleena jo keskiviikkona – makasi altaan pohjassa

Lehtikuva
Julkaistu 27.01.2017 15:29

MTV UUTISET

Särkänniemestä kreikkalaiseen eläinpuistoon siirretty Delfi-delfiini kuoli jo keskiviikkona, Attica Zoological Park -eläinpuiston perustaja Jean Jacques Lesueur kertoo MTV Uutisille.

Lesueurin mukaan kouluttaja löysi Delfin menehtyneenä noin kello kahdelta keskiviikkoiltapäivänä.

– Kun se löydettiin, se makasi altaan pohjassa. Delfi todettiin kuolleeksi, kun se nostettiin pintaan.

Eläinpuiston perustajan mukaan 37-vuotiaan Delfin kuolemaa edeltänyt päivä ei poikennut eläinpuiston arjesta millään tavalla.

– Se oli kuin mikä tahansa tavallinen päivä. Kaikki kahdeksan delfiiniä olivat altaissa ja touhuilivat keskenään.

Delfi siirrettiin kreikkalaiseen Attica Zoological Park -eläinpuistoon vuoden 2016 elokuussa yhdessä kolmen muun Särkänniemen delfiinin kanssa. Särkänniemen delfiinikouluttaja oli Attican eläinpuistossa marraskuun lopulle saakka varmistamassa, että Delfi, Veera, Leevi ja Eevertti kotiutuvat uuteen elinympäristöönsä ongelmitta.

Leseurin mukaan delfiinien elämä on jatkunut siirron jälkeen normaaliisti. Edes suomalaisen kouluttajan kotiutuminen ei näytä miehen mukaan vaikuttaneen eläimiin.

– Ne ovat kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Meidän kouluttajamme on jo työskennellyt Särkänniemen delfiinien kanssa jo ennen kuin suomalaiset lähtivät Kreikasta.

Särkänniemi on tiedottanut, että Delfin kuolinsyy tullaan selvittämään kreikkalaisen yliopiston eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa ja riippumattomissa laboratorioissa Englannissa. 

Lisää aiheesta:

Aamulehti: Attican delfinaario Kreikassa sai yli 44 000 euron sakot – eläinpuiston johtaja katuu tamperelaisten delfiinien ottamista puistoon: "Olimme hölmöjä"Aamulehti: Yksi Särkänniemen delfiineistä halutaan siirtää pois Kreikasta – "Vaikeampi tapaus kuin muut delfiinit"Suru-uutinen Kreikasta: Entinen Särkänniemen delfiini menehtyiKuvat jäähyväisistä: Yli 20 vuotta Särkänniemen delfiinejä kouluttanut palasi Suomeen – ”Valehtelisin, jos sanoisin, ettei niitä tule ikävä”Särkänniemen delfiinit kotiutuivat Kreikkaan nopeasti – jopa kouluttaja yllättyiKuvat ja video Kreikasta: Veera, Delfi, Leevi ja Eevertti polskivat virkeinä uudessa altaassaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • Eilen19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa