Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulupoissaolot räjähtivät käsiin – "Jopa 100 000 lapsella ja nuorella Suomessa ahdistukseen liittyvää oireilua"

9:48Koulut alkavat - poissaolot ja mielenterveyden ongelmat herättävät huoltaKatso video: Jo liki puolet Suomen rehtoreista pitää poissaolojen kasvua huomattavana ongelmana.
Julkaistu 10.08.2023 10:03
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Koulupoissaoloista on tullut Suomessa huolestuttavasti kasvava ongelma. Taustalla on koronapandemia ja mielenterveyden ongelmia, erityisesti ahdistusta. 

Lähes puolet peruskoulujen rehtoreista pitää oppilaiden poissaoloja jo huomattavana ongelmana. Asia ilmenee MTV Uutisten, Suomen Rehtorien ja Lastenklinikoiden Kummien teettämästä kyselystä.

– Koronan jälkeen koulupoissaolot ovat tavallaan räjähtäneet käsiin, vahvistaa espoolaisen Kaitaan koulun rehtori Ritva Mickelsson Huomenta Suomessa.

Lue myös: Rehtori kuvailee kännyköiden valtaa oppitunneilla: "Yritänkö opettaa jotakin vai jatkanko kiistelyä nuoren kanssa kännykästä?"

Poikkeustilanteesta johtunut etäopetus on voinut tuntua hetkellisesti hyvältä ratkaisulta, jos kouluympäristön kokee vaikeaksi esimerkiksi sosiaalisiin tilanteisiin liittyvän ahdistuksen takia. Pitkän etäopetuksen jälkeen moni oppilas on kokenut isoon ryhmään palaamisen entistäkin vaikeammaksi. 

Sekä rehtorien että tiiviisti erikoissairaanhoitoon yhteydessä olevien Lastenklinikoiden Kummien mukaan poissaolojen lisääntymisen taustalla ovat erityisesti oppilaiden mielenterveyshaasteet. 

– Erilaiset ahdistuneisuuteen liittyvät oireet ovat valitettavan yleisiä tällä hetkellä, Lastenklinikoiden Kummit ry:n viestintäjohtaja Matti Valli kertoo.

– Puhutaan, että jopa 100 000 lapsella ja nuorella Suomessa on erilaisia ahdistuneisuuteen liittyviä oireiluja. Sillä on valtava kirjo erilaisia syitä. Se voi olla pienellä lapsella eroahdistusta vanhemmista, ja sitten on myös sosiaalisten tilanteiden pelkoon liittyviä ahdistuksia, Valli kertoo.

Lue myös: Helsinki tyrmää nöyryyttävän nasujaisperinteen – näin entinen lukiolainen kuvailee "seksuaalissävytteistä ja ällöttävää nöyryyttämistä"

Vanhemmat saattavat sallia poissaolot

Mickelssonin mukaan yksi ongelma on, että jotkut vanhemmat tietoisesti sallivat lapsensa koulupoissaolot, jos lapsi selittää, että häntä ahdistaa tai hän ei jaksa lähteä. 

– Ahdistuksella on aika usein geneettinen tausta, ja vanhemmille voi olla hankala paikka lähteä tukemaan lasta siinä, mikä on heillekin hankalaa, Lastenklinikoiden Kummien Valli selittää.

Poissaolon salliminen ei kuitenkaan ratkaise ongelmaa. Päinvastoin pitäisi lähteä haastetta kohti. Tämä edellyttää, että oppilaalla olisi koulussa luotettava aikuinen tai että huoltaja olisi vaihtoehtoisesti yhteydessä opettajaan.

– Jos ajatellaan, että asiaan ei ole ajoissa päästy puuttumaan ja oppilas on ollut tosi pitkään jo kotona, niin se ei todellakaan toteudu niin, että "menenpä reippaasti kouluun", rehtori Mickelsson sanoo.

Lue myös: Koulupudokkuuteen ja poissaoloihin tiukempi ote elokuusta alkaen – "Ei pitäisi olla mahdollista, että joku häviää kartalta"

Pienin askelin oppilas voisi edetä esimerkiksi niin, että kävisi koulurakennuksessa muiden poissa ollessa ja jonkun aikuisen ottaessa hänet vastaan. Seuraavaksi voisi tulla vaikka tunniksi opiskelemaan yksin koulunkäynnin ohjaajan kanssa.

– Varhaista puuttumista ei voi koskaan korostaa liikaa. Sen takia on tärkeää, että opettajat seuraavat oppilaiden poissaoloja ja keskustelevat siinä kohtaa, kun huomaavat, että joku alkaa olla todella paljon poissa, Mickelsson sanoo.

Cool Kids -ohjelmalla hyviä tuloksia

Oppilashuolto ja kouluterveydenhuolto ovat avainasemassa lasten mielenterveyden tukemisessa, mutta niihin tarvittaisiin riittävät resurssit. Esimerkiksi kyselyyn vastanneiden kouluista vain alle puolessa oli käytössä koulupsykologi. 

Lastenklinikoiden Kummien Valli toivoo, että kouluissa otettaisiin valtakunnallisesti käyttöön ahdistushäiriöiden hoitoon tarkoitettu, näyttöön perustuva Cool Kids -hoito-ohjelma. Kyseessä on matalan kynnyksen ensivaiheen hoito, jota voidaan toteuttaa joko yksilö- tai ryhmäterapiana. 

Lastenklinikoiden Kummit on kouluttanut yli 400 Cool Kids -työntekijää toteuttamaan hoitoa eri puolilla Suomea.

– Niillä, ketkä ovat hoito-ohjelman läpikäyneet, on saatu valtavan hyviä tuloksia, Valli sanoo.

3:04Sarband Omar Rashedin tie ylioppilaaksi ei ollut helppo – katso ilahduttava tarinaSarband Omar Rashedin tie ylioppilaaksi ei ollut helppo – katso ilahduttava tarina.

Lisää aiheesta:

Rehtorit varoittavat lasten mielenterveyden kriisistä – mikä avuksi?Erityisluokanopettaja listasi, mikä kaikki on kouluarjessa pielessä: "Saattaa tulla nyrkkiä – töitä voisi tehdä loputtomiin"Psykiatrisia lähetteitä, koulupudokkaita, lastensuojelun ruuhkautumista – korona-aika on lisännyt oppilaiden pahoinvointia ja oppimisen ongelmiaMTV:n kysely: Lukuisat oppilaat eivät ole palanneet kouluun etäopetuksen jälkeen – "Hirveän surullista, että koronan aikana näitä palveluita heikennettiin kouluissa"Pitkittynyt etäopetus ahdistaa lukiolaisia ja rasittaa mielenterveyttä: "Koulu on sitä, että nousee sängystä ja menee koneen ääreen"Lasten psyykkiseen oireiluun haetaan apua aiempaa enemmän: "Kiusaamisen vastainen ohjelma saatava käyttöön kaikkialla viimeistään nyt"
KouluLapsetNuoretMielenterveysOpiskeluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä