Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koulujen tasa-arvorahan jaossa ihmeellisiä ongelmia: Köyhät kunnat eivät voi hakea riittävää tukea – rikkaimmilta tukea leikattiin

Avustusta haetiin lähemmäs 70 miljoonaa, kun sitä oli jaossa 30 miljoonaa.
Avustusta haetiin lähemmäs 70 miljoonaa, kun sitä oli jaossa 30 miljoonaa.
Julkaistu 16.08.2018 06:11
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

@RaijaKantomaa

Kolmisenkymmentä köyhää kuntaa olisi saanut koulujen tasa-arvoa edistäviin toimenpiteisiin enemmän rahaa kuin kunnat olivat hakeneet. 

Lähes kaikki Suomen peruskoulut hakivat valtionavustusta tasa-arvon lisäämiseen oppilaiden välille. Tutkimusten mukaan oppilaan sosioekonominen perhetausta vaikuttaa yhä enemmän oppimistuloksiin.

Oppilaiden eroja pyritään tasoittamaan jakamalla kouluille valtionapuna 30 miljoonaa, jolla voidaan esimerkiksi palkata avustajia erityistä tukea tarvitseville oppilaille.

– Pelkkä vieraskielisyys ei aiheuta epätasa-arvoa, joten avustusten jaossa tarkasteltiin useampaa muuttujaa: vanhempien alhaista koulutustasoa, työttömyyttä, oppilasmäärä ja erityistä tukea tarvitsevien oppilaiden osuutta koulussa, sanoo opetusneuvos Ulla Laine Opetushallituksesta.

Ulla Laine,opetusneuvosLaineen mukaan kunnista on tullut kyselyitä, kun avustukset ovat pienentyneet viime vuodesta. Tämä on voinut johtua siitä, että esimerkiksi kunnan työllisyystilanne on parantunut.

Opetushallituksen mukaan köyhät kunnat eivät voi hakea riittävästi tukea, koska kunnilla pitää olla varaa sijoittaa erityisen tuen oppilaisiin omavastuu osuus, joka on parikymmentä prosenttia.

– Jos budjetissa ei ole tähän varaa, kunta ei voi hakea tukea, vaikka olisi siihen oikeutettu ja oppilaat sitä tarvitsisivat, toteaa Laine.

Avustusta myönnettiin 235 kunnalle ja kielteisiä päätöksiä oli 32.

Rikkaat kunnat eivät ole sijoittaneet tarpeeksi omaa rahaa

Toisaalta kuudeltatoista kunnalta leikattiin valtionavustusta, koska kunnilla olisi itsellään ollut varaa panostaa erityistä tukea tarvitseviin oppilaisiin enemmän.

Rikkaiden kuntien koulukohtaisia laskennallisia avustuksia pienennettiin 2-8 prosenttia.

Näiden kuntien avustusta pienennettiin: Espoo, Eurajoki, Hanko, Helsinki, Hyvinkää, Kerava, Kirkkonummi, Loviisa, Nurmijärvi, Porvoo, Rauma, Siuntio, Turku, Vaasa, Vantaa ja Vihti.

– Jos verokertymä oli suuri ja opetukseen käytettiin suhteessa vähemmän rahaa kun köyhemmissä kunnissa, silloin suoritettiin pieni leikkaus siihen avustukseen, mikä olisi muuten saatu, sanoo Laine.

Aurinkolahden peruskoulun rehtori Leena Sipponen

Rahaa haettiin tuplamäärä

Tasa-arvorahan määrää kasvatettiin viime vuodesta, mutta sitä ei ollut vieläkään riittävästi.

– Ei varmaan riittävästi, koska lähes kaikista kunnista tuli hakemus ja loppusumma oli tuplasti se, mitä rahaa oli tällä erää jaettavissa. Rahaa jaettiin kolmekymmentä miljoonaa euroa, sanoo Laine.

Helsinkiläiskoulussa on palkattu yksi avustaja

Helsingin Aurinkolahden peruskoulussa on 860 oppilasta. Joka viiden oppilas on maahanmuuttaja, joten koulussa on kaikkiaan 20 kansalaisuutta.

Koulu on saanut tasa-arvorahaa, jolla on voitu palkata yksi avustaja erityistä tukea tarvitseville oppilaille.

Aurinkolahden peruskoulun rehtorin Leena Sipposen mukaan avustus on mahdollistanut myös erityisopetuksen kehittämisen.

– Epätasa-arvoa koulussa aiheuttaa se, että oppilaat tulevat hyvin monenlaisista olosuhteista ja meillä jopa se, että osa oppilaista on kenties muuttanut vasta suomeen sitten yritetään täällä koulun puolella tasoittaa eroja, kertoo Sipponen.

Syksyllä jakoon tulee vielä 10 miljoonaa lisää tasa-arvorahaa hieman eri kriteerein.

Lisää aiheesta:

Opetusministeri Adlercreutz: heikkojen oppimistulosten syy ei ole opettajissaMTV:n vaalikone: Selkeä enemmistö kuntavaaliehdokkaista palauttaisi erityisluokkia kouluihinMinisteriö leikkasi: Kehitysvammaiset lapset jäämässä ilman koulukirjojaOpettajilta vaatimuslista seuraavalle hallitukselle – Sataa oppilasta kohden pitäisi olla yksi erityisopettajaYli 3 500 ukrainalaista aloittaa koulunkäynnin Suomessa tänä syksynä: Joissa kouluissa raivattu opetuskäyttöön jopa varastojaNeljäsosa kunnista aikaistaa kielten opiskelua syksyllä
Kotimaa
Aurinkolahden peruskoulun rehtori Leena Sipposen mukaan koulussa tarkastellaan jatkuvasti sitä, kuka tarvitsee erityistä tukea oppimiseen.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:45
    Tampere

    305 huonetta varattu – mitä tapahtuu Tampereen Tornissa ensi viikolla?

  • Eilen18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • Eilen18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa