Kolarin kirkonkylällä, Suomen ja Ruotsin rajan tuntumassa, on kaksi ruokakauppaa ja muutama paikallinen yritys. Asukkaita on hieman alle 4000. Nyt kunnasta löytyy myös Suomen pohjoisin vastaanottokeskus ja sen 120 asukasta.
Suomen Punaisen Ristin Lapin vastaanottokeskusten johtaja Pirkko Rytkönen uskoo, että osa turvapaikanhakijoista tulee jäämään myös pienille paikkakunnille, ehkäpä myös Kolariin.
- Aivan hyvin saattaa käydä niin, että joku perhe haluaa jäädä sille paikkakunnalle, jossa vastaanottokeskus on. Lapset ovat päässeet kouluun ja he kokevat sitä kautta, että heidän on helpompi päästä mukaan suomalaisten toimintaan, hän sanoo.
Kolarin vastaanottokeskus
Mutta millaisena paikalliset yrittäjät näkevät mahdollisuuden turvapaikanhakijoiden kotoutumiseen pienelle pohjoisen paikkakunnalle?
Äkäslompololla sijaitsevan Jounin Kaupan kauppias, somemaailman suosikkeihin kuuluva Sampo Kaulanen olisi valmis palkkaamaan kaupalleen turvapaikanhakijoita. Kaulanen on yleisölle tuttu myös useista tv-ohjelmista.
-Eniten mulla ratkasee työpaikan antamisessa se, että kuinka tehokkaasti ja hyvin tehdään työt. En mie sitä pärstän väriä vahtaa siinä, hän toteaa MTV Uutisille.

