Velallisten ahdinko on syventynyt korona-aikana merkittävästi. Takuusäätiössä ollaan huolissaan erityisesti nuorten osamaksushoppailusta.
Takuusäätiön hakemusmäärät ovat nousseet korona-aikana ennätyksiin. Säätiön sosiaalisten rahoituspalvelujen johtajan Minna Backmanin mukaan vastaavaa ei ole koettu koskaan aiemmin säätiön 30-vuotisen olemassaolon aikana.
Erityisesti monet nuoret ovat täyttäneet korona-arkeaan shoppailemalla tavaraa nettikaupoista, usein osamaksulla.
– Alle kolmikymppisten hakemusmäärät ovat meillä selvässä kasvussa. Heidän velkaantumisensa on erilaista 40-vuotiaiden ja sitä vanhempien. Siellä on ties kuinka monta osamaksua, joilla on ostettu vaikka mitä härpäkettä, meikkiä, vaatetta ja kanavapakettia, Backman luettelee.
– Nuoret käyvät minua oikeasti niin sääliksi, kun elämä menee vain tähän koronaan. Pitäisi pysytellä kotona ja jos käy jossain, syyllistetään.
Backman tietää, että joistain sitoumuksista on myös vaikea päästä eroon.
– Minusta tuntuu, että siinä nuoret ovat vähän laiskojakin. Jos ottaa kuntosalijäsenyyden ja vaikka siellä ei tulisi käytyäkään, jotenkin siitä eroon hankkiutuminen on kynnyksen takana. Tällaisia alkaa olla paljon.

