Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronako muka lopetti matkailun tyystin? Vuokramökit ja luontopolut pullistelevat väkeä syyslomilla – "Kotimaanmatkailun kultakautta eletään"

Julkaistu 09.10.2020 15:16

MTV UUTISET-STT

Suomalaiset suuntaavat nyt sankoin joukoin mökeille ja luontopoluille. Liiketoimintajohtaja Juha Purhonen vuokramökkejä ja loma-asuntoja välittävältä Lomarenkaalta kuvaa syyslomien varaustilannetta poikkeukselliseksi.

– Meillä on nyt lokakuussa tuplat enemmän varauksia kuin viime vuonna tähän aikaan. Ja lokakuu on vielä kesken.

Mökkien korostunut suosio näkyi jo kesällä, jolloin Lomarenkaalla oli Purhosen mukaan 40 prosenttia tavallista enemmän varauksia. Hän kertoo varausten jakautuneen niin kesälämpimillä kuin nytkin ympäri Suomen. Puolet Lomarenkaan mökeistä on rannoilla, puolet matkailukeskuksissa

.– Kysynnässä ei ole erityistä piikkialuetta, Purhonen sanoo.

– Kotimaanmatkailun kultakautta eletään.

Purhonen kuitenkin mainitsee Kolin ja Rukan kohteina, jotka ovat vetäneet selkeästi tavallista enemmän ihmisiä tänä vuonna.

Myös hotellien puolella kiinnostus luontoon näkyy, kerrotaan niin Sokos Hotelsilta kuin Scandicilta.

– Ne suomalaiset, jotka ovat aikaisempina vuosina lähteneet ulkomaille, ovat etsineet kotimaan kohteita, arvelee tuottojohtaja Nina Nieminen Sokos Hotelsilta.

Erityisen suosittu on Niemisen mukaan ollut luonnon ja kylpylän yhdistelmä. Kärkipaikkaa varauksissa pitää Sokos Hotelsilla Kolin hotelli, joka onkin syyslomien ajalle jo täyttynyt.Scandicin kaupallinen johtaja Christian Borg vahvistaa osaltaan kylpylöiden suosion syyslomakaudella, samoin luontokohteiden. Hän ennakoi Rukasta koronasyksylle menestyskohdetta.

– Tämäntyyppisissä kohteissa pystyy lomailemaan monipuolisesti, hän sanoo.

Kaupungilla hiljaisempaa

Kaupunkilomien tilanne on luontokohteita epävarmempi ja epätasaisempi. Sokos Hotelsin Nieminen kertoo, että Helsingissä varauksia on nyt tavallista vähemmän, mutta sen sijaan esimerkiksi Hämeenlinna on herättänyt aiempaa enemmän kiinnostusta. Varauksia on hajaantunut pienempiin kaupunkikohteisiin.

– Kaupunkilomilla on ollut painopisteen muutosta, Nieminen kuvaa.

Scandicin Borg puolestaan kertoo, ettei kaupunkien vetovoima tällä hetkellä näytä vetävän vertoja luonnolle, mutta painottaa, että viimeinen sana on vielä sanomatta.

– Uskomme, että ihmiset tekevät päätöksiä aika lyhyellä aikavälillä. Myös säät vaikuttavat siihen, mennäänkö mökeille vai halutaanko kaupunkikulttuuria.

Kaikkiaan Borg ei mielellään tässä vaiheessa vertaile alkavaa lomakautta aiempiin vastaaviin, sillä kuluvassa syksyssä on vielä niin paljon epävarmuutta.

– Uskon, että tilanne ehtii vielä muuttua. Arvaamattomuus, mitä rajoitteisiin tulee, ei tietenkään toimintaa helpota.

Borg ei kuitenkaan ennakoi hotellien syksylle samanlaista odotuksiin nähden hyvää tulosta kuin kesälle. Vapaa-ajan matkustajien varovaisuuden lisäksi liikematkustajien puute tuntuu hotellialalla selkeästi.

Etelän aurinko ei kutsu tänä vuonna

Jos syyslomalaiset vetäytyvät koronalta kotimaisen luonnon helmaan, niin perinteisten lomamaiden tavernoissa suomen kieltä kuullaan tänä vuonna harvakseltaan. Aurinkomatkoilta kerrotaan, ettei heillä ole tarjolla lainkaan ulkomaanmatkoja syyslomakaudelle.

Ulkomaan pakettimatkat peruttiin tällä viikolla marraskuun loppuun saakka, kun jo aiemmin ne oli peruttu lokakuun lopulle. Ulkomaan kaupunkilomien tilannetta tarkastellaan tasaisin väliajoin, mutta syyslomakaudelle niitäkään ei ole tarjolla.

Joulukuun alusta ohjelmassa on näillä tiedoin muutamia lämpimiä pakettimatkakohteita.

TUI Finlandin Laura Aaltonen puolestaan kertoo, että heillä rajoitukset ovat tyhjentäneet kalenterin syyslomien osalta. Vielä aivan äskettäin jouduttiin perumaan kaksi lähtöä Kyprokselle. Aaltonen harmittelee tilannetta, sillä nämä kohteet olivat myyneet niin hyvin, että matkustajien mahduttamiseksi lentokoneet oli jouduttu vaihtamaan suurempiin.

Tilanne näkyy myös lentoliikenteessä. Finnairilta kerrotaan, että lentoyhtiö lentää lokakuussa 42 kohteeseen, mutta normaalia syysloma-ajan kysyntäpiikkiä esimerkiksi Euroopan kaupunkikohteisiin ei ole.Koska matkustusrajoituksille keskeinen koronatartuntojen ilmaantuvuusluku on ylittynyt miltei kaikkialla, lentäen lomille lähtevät suuntaavat nyt ennen kaikkea Pohjois-Suomeen, jonkin verran myös muualta maasta Helsinkiin.

Matkustajia on Finnairin mukaan kymmenesosa tavallisesta.

Aurinkomatkat lanseerasi muutama viikko sitten kotimaan pakettimatkat, joista ensimmäisenä ja ainoana syyslomaviikoille ehtii aueta huomenna Ruka.

– Se onkin loppuunmyyty, Mari Kanerva Aurinkomatkojen viestinnästä kertoo.

Marraskuun loppupuolella aukeavat Aurinkomatkojen muut kotimaan kohteet, jotka ovat nekin Pohjois-Suomessa.

Lisää aiheesta:

Hiihtokeskuksissa on tilaa, vaikka etelään ei ennusteta lomalunta – "Suomalaiset säästävät"Kotimaan matkailu löytyi uudelleen koronan myötä – Näitä asioita halutaan nyt mökin lisäksi: "Lomasta ei tingitä"Suomalaiset suunnistavat ulkomaille ja vuokramökeille: "Nyt elämästä halutaan nauttia kodin ulkopuolella"THL:n viime hetken suositus välttää matkustamista ei aiheuttanut peruutuspiikkiä Lapin-matkoihin – "Aika moni on ollut lähes laukut pakattuna lähdössä etelästä"Epäselvän rokotetilanteen takia moni pohtii vielä kesän etelänlomaa, ensi talvi myy mukavasti: "Joka päivä näyttää paremmalta"Ulkomaalaiset turistit loistavat poissaolollaan Suomen hotelleissa rajojen avaamisesta huolimatta – "Täytyy mennä tämä kesäaika kotimaan matkailun varassa"
Luonto ja eläimetMatkailuLomaKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut

  • ke21:00
    Kalat ja vesieläimet

    Jäämeren uumenista löytyi "kuolemapallo"