Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korona syö myös lääkeyhtiön tulosta, rajoitukset vähentävät tautien esiintymistä – Orionin liikevoitto laskussa

10:37Monista eri lääkkeistä on huutava pula – miksi lääkepulaa ei saada kuriin?Katso arkistovideo: Viiden jälkeen -ohjelmassa keskusteltiin vuoden alussa lääkepulasta.
Julkaistu 19.07.2021 17:10
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Lääkeyhtiö Orionin tulos on odotusten mukaisesti laskussa viime vuoteen verrattuna. Yhtenä poikkeuksellisena syynä laskuun on koronapandemia ja sen aiheuttamat rajoitukset.

Orionin tänään julkistetun puolivuosikatsauksen mukaan tammi–kesäkuun liikevaihto oli tänä vuonna 524 miljoonaa euroa, kun se viime vuoden vastaavana aikana oli 48 miljoonaa euroa enemmän.

Myös liikevoitto laski kymmenillä miljoonilla euroilla. Voittoa kertyi nyt 146 miljoonaa euroa, kun viime vuoden ensimmäisellä puoliskolla voittoa kertyi 181 miljoonaa euroa.

Lue myös: Korona-asiantuntija Fauci CNN:lle: USA:ssa olisi yhä isorokkoa ja poliota nykyisen vääristellyn rokotetiedon aikana

Yhtenä poikkeuksellisena syynä laskuun on koronapandemia ja sen aiheuttamat rajoitukset.

– Joidenkin tuoteryhmien kysyntä on ollut selvästi tavanomaista heikompaa, koska covid-19-pandemiaan liittyvien rajoitusten vuoksi kausiluontoisten tautien esiintyvyys on ollut normaalia vähäisempää ja käynnit lääkärien vastaanotoilla ovat vähentyneet, Orionin toimitusjohtaja Timo Lappalainen kertoo tulosraportissa.

Lue lisää: Tartuntamäärät eivät enää ratkaisevia – lääkärit kiirehtivät uutta koronastrategiaa: "Voitaisiin alkaa suhtautua normaalina tautina"

Koronapandemia ja -rajoitukset eivät kuitenkaan ole ainoa syy Orionin liikevaihdon pienenemiseen.

– Liikevaihdon ja liikevoiton odotettua laskua selittävät pääosin vertailukautta selvästi pienemmät etappimaksut, tuotesuojan päättymisestä johtuva Dexdor- ja Simdax-lääkkeiden myynnin lasku sekä eläinlääkkeiden merkittävän jakelusopimuksen päättyminen viime vuoteen, Lappalainen kirjoittaa.

Odotuksissa on, että Orionin tulokset paranevat tulevina vuosina, mutta tänä vuonna liikevaihdon ja -voiton odotetaan jäävän viime vuodesta myös koko vuoden osalta.

Uusia tuotteita putkessa

Tulosparannuksia odotetaan tulevina vuosina myös uusista tuotteista.

– Saimme katsauskaudella positiivisia uutisia tutkimus- ja kehityshankkeistamme, kun Orionin kehittämistä eläinlääkkeistä Tessie sai myyntilupasuosituksen Euroopan lääkeviraston EMA:n eläinlääkekomitealta ja Bonqat puolestaan sai Euroopan komissiolta myyntiluvan katsauskauden jälkeen, Lappalainen kertoo.

Lue lisäksi: Bolsonaro tiesi lääkehoidon hyödyttömäksi, mutta silti kannusti sen käyttöön – Brasilian ex-terveysministeri: "Varoitin jatkuvasti seurauksista"

Orionin palveluksessa on yhteensä yli 3 400 henkilöä, joista Suomessa töitä tekee noin 2 700 henkilöä.

Helsingin pörssissä Orionin A- ja B-osakkeet olivat iltapäivällä reilusti yli kahden prosentin laskussa.

Lisää aiheesta:

Suuri tulospäivä: Nokian Renkaat varoittaa liikevoittonsa laskevan Ukrainan sodan takia, Koneen toimitusjohtaja tyytyväinen tilausten lisääntymiseenKoronatestaus siivitti Terveystaloa, Olvi takoi ennätystuloksen ravintolarajoituksista huolimatta – lue kaikki vilkkaasta talouspäivästäLuvut pöytään suuryrityksiltä: Astra Zeneca floppasi isosti, Fortum nousi 260 miljoonaa voitolle – katso kooste heinä-syyskuun kvartaalistaKone paransi tulostaan, tilausten määrä kasvussa – markkinat elpyvät hyvää vauhtia koronastaMTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – UPM:n miettii miljardiluokan biojalostamoa ja paljon uusia työpaikkoja joko Kotkaan tai RotterdamiinSuuri tulospäivä päättyi pörssissä -0,4 prosentin laskuun – tässä kootusti päivän tulosjulkistajia
TalousOrionKoronarajoituksetKoronavirusYritykset ja bränditKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • 15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista

  • 13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 13:35
    Teboil

    MTV:lle vahvistus: Teboil myydään

  • 13:28
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle