Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Korona riehuu Ruotsin jääkiekkoliigassa – "Edustusjoukkue on keskeyttänyt toistaiseksi kaiken toimintansa"

STELLA Pictures/All Over Press
Julkaistu 16.11.2020 13:19

MTV URHEILU – STT

Ruotsissa jääkiekon pääsarjaa pelaavan Röglen pelaajilla ja henkilökunnalla on todettu useita koronavirustartuntoja. Joukkueen jäsenet ovat antaneet koronatesteissä positiivisia tuloksia, ja useammalla ihmisellä on myös ollut oireita koronaviruksesta.

Tartunnat pakottavat liigan siirtämään Röglen ja Malmön ottelun tiistailta myöhemmäksi.

Röglen edustusjoukkueessa alkoi ilmetä tartuntaoireita sunnuntaina, ja testitulokset vahvistivat tartunnat maanantaina.

Koko Röglen joukkue on käynyt koronatesteissä.

– Edustusjoukkue on keskeyttänyt toistaiseksi kaiken toimintansa. Emme vielä tiedä, milloin voimme taas kokoontua yhteen, seuran fysioterapeutti kommentoi tilannetta.

LUE MYÖS: Syövän selättänyt Kristian Näkyvä palasi kaukaloon – vastustajalta upea ele suomalaispuolustajalle

SHL-liigassa on todettu syksyn aikana useita koronatartuntoja. Viime viikolla tartunta todettiin kahdellatoista HV71:n jäsenellä, ja kolme joukkueen ottelua siirrettiin.

Tartuntoja on todettu myös Luulajassa, Leksandissa, Linköpingissä ja Djurgårdenissa.

Lisää aiheesta:

Ruotsin jääkiekkoliiga SHL pahojen koronaongelmien keskellä – tauti leviää, pelejä eteenpäinSuomalaispelaajien kansoittama SHL-seura kaaostilassa – ruotsalaislehden mukaan koronatartunta todettu yli 20 joukkueen jäsenelläSM-liigaseuran pelaajia koronatesteissä – matkusti harjoituspeliin vajaamiehisenä: "Ei suurempaa syytä huolestua"Suomalaispelaajan joukkueessa hurja määrä koronatapauksia – koko jääkiekkokauteen valmistautuva ruotsalaisjoukkue karanteeniinRuotsin jalkapallossa ensimmäinen koronavirustapaus – ”Meillä on tartunta”Jo kolmas Coloradon NHL-pelaaja sairastunut koronavirukseen – vyyhdissä arveluttava tausta
SHLJääkiekkoKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

SHL
  • 23.10.18:26
    Jääkiekko

    Mailanisku silmään aloitti ruotsalaispelaajan painajaisen

  • 19.10.18:38
    Jääkiekko

    Suomalainen kiekkotähti sai kauden kovimman pelikiellon

  • 16.10.16:02
    Jääkiekko

    SHL:n suomalaishyökkääjästä karua puhetta – ura vaakalaudalla: "Ei tulla saamaan 100-prosenttiseen kuntoon"

  • 12.10.15:57
    Jääkiekko

    Leijonavahti saa rajua kritiikkiä Ruotsissa – torjuntatilastot karua luettavaa

  • 2.10.18:15
    Jääkiekko

    Jättipalkkainen suomalaistähti vaeltaa varjojen mailla – "Odotamme häneltä enemmän"