Kajaanin ammattikorkeakoulussa etsitään jatkossa entistä järjestelmällisemmin uusia pelialan lahjakkuuksia ja konsepteja.
Kajaanin ammattikorkeakoulu on nimittäin solminut yhteistyösopimuksen Sonyn pelienkehitysohjelman kanssa. Kajaanin ammattikorkeakoulu on ensimmäinen koulu Suomessa, joka lähtee mukaan PlayStation®First -hankkeeseen.
Sopimuksen myötä toukokuussa koululle perustettiin oma Playstation-labra.
– PlayStation-labra on herättänyt opiskelijoiden keskuudessa paljon mielenkiintoa ja palaute on ollut positiivista”, kertoo ohjelmoinnin opettaja Leena Heikkinen Kajaanin ammattikorkeakoulusta hankkeen tiedotteessa.
Labra on aktiivisessa käytössä sekä kesän että syksyn ajan. Kesän kurssilla paneudutaan kaupallisen pelisovelluksen kehittämiseen.
– PlayStation First -yhteistyö antaa opiskelijoillemme mahdollisuuden kehittää vaativamman tason konsolipelejä jopa julkaisuun saakka. Labran avaus on saanut aikaan aktiivista pöhinää opiskelijoissamme, sillä he kokevat PlayStation-pelien kehittämisen avaavan uusia mahdollisuuksia liiketoiminta- ja työmarkkinoilla, toteaa peliprojektikurssien vastuuopettaja Veli-Pekka Piirainen.
Ammattimaiset vehkeet ja yhteydet
Hankkeen tavoitteena on löytää uusia lahjakkuuksia ja pelikonsepteja sekä tarjota mentorointia ja tukea Playstation-pelin parissa työskenteleville opiskelijoille.
Sen tueksi Kajaanin ammattikorkeakoulu saa käyttöönsä ammattimaiset työkalut pelinkehitykseen, asiantuntija-apua sekä suoran yhteyden ideoiden esittelemiseksi Playstation-pelien johtaville pelinkehittäjille.
Pelialan kehitys näkyy jo nyt Kajaanissa, jonka alueella toimii useita alan yrityksiä. Playstation-yhteistyön toivotaan madaltavan konsolipelien kehittämisen kynnystä entisestään.
Pelialan kehitys näkyy myös siinä, että Kajaanin ammattikorkeakoulu on saavuttanut mainetta ja voittanut alan palkintoja kansainvälisissä kilpailuissa viime vuosina. Esimerkiksi koulun opiskelijatiimin kehittämä Starcrossed-mobiilipeli voitti arvostetun Bafta-palkinnon vuonna 2013.
Uusimmat
-
23:54
Ghislaine Maxwell sai 20 vuoden vankeustuomion – oli todettu joulukuussa syylliseksi seksuaalirikoksiin
-
23:44
Nato-käänne yllätti Mika Aaltolan – näin hän arvelee venäläisten suhtautumista: "Pettyneitä ja joutuvat selittämään kansalle, miten tässä näin kävi"
-
23:36
Suomen Nato-juna nytkähti eteenpäin Madridissa – presidenttiä hehkutetaan yli puoluerajojen: "Niinistö hoiti homman"
-
23:03
Näin Suomen Nato-prosessi etenee nyt – presidentti Niinistö kuvailee prosessia rivakaksi, historiallisia askelia luvassa
-
22:36
MTV Uutiset seurasi hetki hetkeltä Nato-iltaa: Näin Niinistö kommentoi historiallista päätöstä
-
22:14
NHL-huipputoimittajalta kova arvio TPS-hyökkääjästä
-
22:10
Sometähtipariskunta Miisa Rotola-Pukkila ja Tomas Grekov avioituivat – pari hehkuu onnea hempeissä otoksissa
-
22:08
Stoltenbergiltä suorat sanat historiallisena iltana Putinille: "Nyt hän saa enemmän Natoa ovenkynnykselleen kuin koskaan aiemmin"
-
21:33
Kiinan koronapolitiikka sulkuineen voi kestää jopa viisi vuotta – maan viranomaisten tiedote herättää huolta ja hämmennystä
-
21:29
Turkki tukee Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä – lue presidentti Niinistön historiallinen lausunto sanasta sanaan
-
21:24
Emil Ruusuvuori eteni jatkoon Wimbledonissa
-
21:05
Sairastuitko kesälomalla? Tee näin ja säästä vapaat
-
21:00
Jo toistamiseen lyhyen ajan sisällä vieroituksesta karannut Jackass-tähti Bam Margera on löytynyt – suostui kirjautumaan uuteen kuntoutuskeskukseen
-
20:44
Lewis Hamiltonin rasismitapauksessa hämmentävä käänne – F1-legendan sukulaispojalta käsittämätön lausahdus: "Isoäitini kutsui meitä kaikkia siksi"
-
20:18
Oletko maistanut? Suomalaisbaarien piti aiemmin hakea erikoislupa tämän klassikkodrinkin myymiseen
-
20:08
Ukrainassa ostoskeskukseen tehdyssä ohjusiskussa kuolleiden määrä noussut jo 18:aan – MTV seuraa sotaa
-
19:54
Tutkimus syynäsi mainosten ympäristöväitteitä – seassa paljon harhaanjohtavia yleistyksiä
-
19:43
MTV:n kirjeenvaihtaja Piuhola: Neuvottelut Turkin kanssa venyneet yli tunnilla – onko Niinistöllä positiivisia uutisia kerrottavana?
-
19:42
Sinetti tuli! F1-tallin kuljettajalle näytettiin ovea
-
19:30
Kaunarit-tähti muisteli saippuasarjan kuumottavaa nukkejuonikuviota: "Kohtausten kiusallisuus oli todellista"
-
Lataa lisää