Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KooKoon uusi kanadalaisvahvistus pääsee illalla irti

Leland Irving KHL-seura Ufan paidassa tammikuussa 2015.
Leland Irving KHL-seura Ufan paidassa tammikuussa 2015. /All Over Press
Julkaistu 19.10.2016 10:10
Toimittajan kuva

Eemeli Pienimaa

Jääkiekon SM-liigaseuran KooKoon tuore hankinta Leland Irving tekee keskiviikkona ensiesiintymisensä kouvolalaisten maalilla.

Kanadalaisvahti Irving vartioi KooKoon maalia, kun Ilves vierailee Kouvolassa. KooKoolla oli tarvetta maalivahdille, kun viime kauden ykkösvahti Juha Järvenpää on vielä pitkään sairastuvan puolella.

Kauden alussa KooKoossa koeajalla ollut Niklas Treutle ei vakuuttanut. Nyt katseet kääntyvät Irvingiin.

– Hän on meidän valintamme ja on todella hienoa, että saimme hänet tänne, KooKoon päävalmentaja Petri Mattila iloitsee MTV Sportille.

Irving oli aiemmin tänä syksynä AHL-seura Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin vahvuudessa tryout-sopimuksella. Paikallislehti The Citizens Voicen mukaan Irvingin sopimus purettiin, jotta hän pääsi lähtemään Suomeen ja tarttumaan KooKoon tarjoukseen.

Mitä Irvingille on oikein luvattu?

– Urheilujohtaja (Jarno Kultanen) tietää paremmin, että mitä kermavaahtoa ja hilloa kakun päällä on. Tärkeintä on, että mies on täällä, Mattila naurahtaa.

28-vuotiaalle Irvingille SM-liiga on tuttu sarja. Hän torjui Jokereiden ykkösvahtina kaudella 2013-2014. Sittemmin mies on torjunut KHL:ssä ja AHL:ssä.

Kanadalaisen niskassa on kovat odotukset, sillä KooKoo on sarjataulukon pohjalla.

– Se on hyvä, että hänellä on joku haju miten täällä pelataan. Nyt alkaa hänen mahdollisuutensa auttaa meitä ja uskon, että joukkue haluaa pelata hänelle hyvin heti alkuun, Mattila sanoo.

Lisää aiheesta:

SM-liiga-seura nappasi suomalaisen NHL-vahdin – ovi käy myös toiseen suuntaanPelicansille jättivahvistus: Karri Rämö tolppien väliinKovan luokan puolustaja valitsi HPK:n – "Halusi kovasti tulla tänne"HPK:n huippulupaus syrjäytti kokeneen kanadalaisvahvistuksenKooKoon verkot vesillä – kiikarissa vahvistus Pohjois-AmerikastaSM-liigan kovin yllättäjä voi olla tässä – "Käyrät osoittavat ihan eri suuntaan"
KooKooLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KooKoo
  • 13.9.21:35
    Liiga

    SaiPan kannattajilla huimat bileet

  • 13.9.19:44
    Liiga

    Tapparalle meinasi käydä kylmät – Olli Jokisen HIFK:ta vietiin toista iltaa putkeen

  • 12.9.21:08
    Liiga

    Ilvekselle ruma murskatappio SM-liigan huippuottelusta – JYP löylytuulella

  • 9.9.21:13
    Liiga

    SM-liigassa heti jättiyllätys

  • 9.9.19:30
    Liiga

    SM-liigan iso uudistus laitettiin heti testiin – Juhamatti Aaltonen teki kovan NHL-viittauksen