Jyväskylän MM-ralliviikonloppu on ovella. Nelipäiväinen tapahtuma on monelle kesän kohokohtia. Monelle se on ollut sitä vuosia ja vuosikymmeniä. Suomalaiskuskeja kohtaan odotukset ovat jälleen syystäkin tapissa, ja innokkaimmat ovat tutkailleet reittien julkistamisen jälkeen, kuinka monta erikoiskoetta ehtisi viikonlopun aikana penkalla seurata. Ralli tuntuu kiinnostavan ja koskettavan suomalaisia tällä hetkellä enemmän kuin vuosiin, kirjoittaa C Moren ralliselostaja Juho Kokko.
Joko viimein Rovanperä tuo voiton takaisin Suomeen? Tai uusiiko Lappi vuoden 2017 urotekonsa? Riittävätkö rahkeet vaikka kolmoisvoittoon?

Olen saanut elää markka-ajan neljä viimeistä vuotta, joten minulla ei luonnollisesti ole kokemusta B-ryhmän hehkutetuista huippuajoista. Olen toki videosulkeisia pitänyt näistäkin vuosista, koska lajin historia kiinnostaa valtaisasti. Koen suurta kunnioitusta sen ajan kuljettajia ja autoja kohtaan, aivan kuten toisessa intohimoni kohteessa, Formula ykkösissä.
Ralli elää ja voi Suomessa paremmin kuin vuosiin. Viime vuonna saimme viimein kahdenkymmenen vuoden odotuksen jälkeen suomalaisen kuljettajien ja kartanlukijoiden maailmanmestarin. Kaikki tähänastiset tapahtumat puoltavat saavutuksen toistuvan. Meillä on ennenkin ollut suomalaisia kuljettajia kärkitaistossa, mutta maailmanmestaruus kiersi pitkään.

