Suomalainen yleisurheilukesä on alkanut kunnon ilotulituksella. Suomen ennätyksiä ja kansainvälisiä huipputuloksia on syntynyt jo useita, ja kansallislajissamme miesten keihäässäkin on pitkästä aikaa lupaavat näkymät. Silti muutaman viime vuosien huipun kohdalla tilanne on huolestuttava, ellei jopa kaoottinen, kirjoittaa MTV Urheilun Eren Gürler.
Viime vuoden EM- ja MM-edustajat Senni Salminen ja Krista Tervo ovat valovuosien päässä parhaastaan. Heidän lisäkseen Münchenin EM-voittaja Topi Raitasen kunto huolettaa.
LUE MYÖS: SE-nainen täysin kuutamolla – asiantuntijakin ymmällään
Raitasen kauden paras 3000 metrin esteissä on mukiinmenevä 8.22, mutta Turun Paavo Nurmi gamesissa nähtiin EM-kultamitalistilta totaalinen sukellus. Raitanen kuittasi heikon juoksunsa palautumattomuudella, mutta silti ailahtelevaisuus herättää enemmän kysymysmerkkejä kuin luottamusta.
Toki Raitaselta on ennenkin nähty kehnoja juoksuja, jos on sattunut niin sanotusti huono päivä, mutta HKV:n juoksijan omat kommentit eivät luo uskoa. Raitanen kommentoi jo ennen Paavo Nurmen kisoja, että ei ole täysin tyytyväinen kauden alun juoksuihin, joten ihan kaikki ei vaikuta olevan kunnossa.



