Postin sitkeä työriita tukilakkoineen loppuu, mutta tämä ei helpottanut painetta omistajaohjausministeri Sirpa Paateron ja pääministeri Antti Rinteen niskasta. Oppositiolla on edessään herkullinen riisipuuro, jonka yllätysmanteleita vielä lusikoidaan, kirjoittaa MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki.
Kokoomus, kristillisdemokraatit ja Liike Nyt tekevät yhteisen välikysymyksen Posti-sotkusta. Eduskunnassa perataan vielä kertaalleen omistajaohjauksen tilanne, ministerien toiminta sekä hallituksen osallisuus työmarkkinaneuvotteluihin.
Hallituksen tilannetta helpottaa, että tässäkään asiassa opposition rivit eivät pysyneet kasassa. Perussuomalaiset olisi halunnut pääministerin ilmoituksen asiasta ja lähestyä kohua omalla kulmallaan.
Pääministerin ilmoituksen jälkeen ei myöskään tule luottamusäänestystä.
PAU:lle avainpäivämäärä oli selvä – miksei ministerille?
Tänään Posti-sotkuun saatiin uutta valaistusta.
Se oli jo tiedossa, että Postin hallitus kertoi Paaterolle päätöksestä siirtää 700 pakettilajittelijaa halvemman työehtosopimuksen piiriin jo 21.8.
Liikkeenluovutus tapahtui syyskuun ensimmäisenä päivänä, mutta Paatero luuli, että uudet työehdot astuvat voimaan vasta marraskuun alussa.
Näin omistajalla olisi kaksi kuukautta aikaa puuttua peliin.
Tänään PAU:n puheenjohtaja Heidi Nieminen kertoi valtakunnansovittelijan toimistolla, että hänelle on ollut päivänselvää liikkeenluovutus ja työehtojen muutos jo 1.9. Nieminen sanoo myös viestitelleensä tilanteesta tiivisti Paateron esikunnalle ja virkamiehille.
Jossain on ollut siis vakava tietokatkos tai ymmärryksen heikkoutta. Näinhän ei saisi olla, ainakaan ministerin kohdalla.
Rinne tulee puuttumaan uudestaankin
Myös pääministeri Antti Rinteellä on ollut rooli työmarkkinariidan ratkaisussa, vaikka asian kanssa on kursailtu. Pääministeri myönsi, että hän oli taustalla kätilönä, kun pakettilajittelijoiden jumia yritettiin ratkoa neljän työmarkkinakonkarin voimin. Tarvittiin ”pääministerin juridista osaamista ja työmarkkinakokemusta”, Rinne sanoi.

