Pörssipaniikin leviäminen maailmalla herättää heti kysymyksen, ovatko juhlat ohi myös Suomen reippaassa talouskasvussa. Huoli pois: mikään ei viittaa siihen, että markkinoiden hermostuneisuus leviäisi ihmisten ja yritysten arkeen, kirjoittaa MTV Uutisten talouden päällikkö Jussi Kärki.
Osakekurssit ovat nousseet niin pitkään niin paljon USA:ssa, että pörssilaskua on osattu odottaa jo hyvä tovi. Nyt pitäisi vain tietää, onko viime päivien voimakkaassa alamäessä kyse normaalista korjausliikkeestä vai lopun alusta.
Sijoittajien laaja näkemys on, että pörssit eivät ole nyt romahtamassa. Maailmantalouden hyvässä vireessä ei ole tapahtunut muutoksia, vaan syyt Wall Streetin mustaan maanantaihin ovat muualla.
Varman toimitusjohtaja Risto Murto twiittasi tänään, että osakemarkkinat laskevat oppikirjan mukaisesti.
USA:ssa elvytetään veronalennuksilla nousukauden päätteeksi, inflaatio-odotukset ja korot nousevat, Murto kirjoitti.
1:54
Presidentti Trumpin läpi runnomat veronalennukset tuovat ylimääräisen piristysruiskeen USA:n talouteen, joka on muutenkin hyvässä vauhdissa. Tämä nostaa riskiä talouden ylikuumenemisesta.

