Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Mistä EU saisi oman Obaman?

Julkaistu 10.07.2016 11:18
Toimittajan kuva

Mirja Kivimäki

mirja.kivimaki@mtv.fi

@MirjaKivimaki

Barack Obamassa henkilöityy kaikki, mikä EU:sta puuttuu.

Obama piti lauantai-iltana todennäköisesti viimeisen presidentillisen puheensa Euroopassa. Minulla oli harvinainen tilaisuus seurata maailman vaikutusvaltaisimman ihmisen esiintymistä livenä ja lähietäisyydeltä.

Obaman jäähyväispuhe oli kuin esiintymistaidon oppikirjasta. Puheessa oli paljon asiaa, mutta ennen kaikkea se pyrki koskettamaan kuulijoitaan - ja onnistui. Onnistumisen avainsana on tunne.

Obama aloitti puhumalla pitkään Dallasin iskusta ja ilmaisi surua ja vihaa. Hän sanoi ymmärtävänsä kuinka raivoissaan amerikkalaiset ovat sekä iskusta että sen taustalla olevasta yhteiskunnan eriarvoisuudesta.

Seuraavaksi hän siirtyi Natoon ja kiitti sotilasliiton jäseniä yhtenäisyydestä ja yhteistyöstä. "Yhdysvallat on Euroopan tukena hyvinä ja huonoina päivinä", Obama julisti lähes papilliseen sävyyn.

Muistellessaan kauttaan ja pohtiessaan poliittista perintöään hän siirtyi ihmisoikeuksiin ja siihen, kuinka tärkeää Yhdysvaltain vähemmistöille on nähdä vähemmistöjä edustava presidentti Valkoisessa talossa. Silti on vielä paljon tehtävää.

– Yhden Barack Obaman valinta ei vielä tarkoita että kaikki on hyvin, Obama sanoi.

Puheen lomaan mahtui myös pieniä kevennyksiä. Naapurisalista kuuluvat aplodit saivat Obaman vitsailemaan. "Hei, en lopettanut vielä, " hän naurahti kesken vakavan puheenvuoronsa ja sai omassa salissa olevan yleisön hörähtämään - minkä jälkeen Obama kuitenkin välittömästi vakavoitui ja jatkoi puhettaan.

Useissa tilanteissa nähtiin myös sosiaalisen pelisilmän osoituksia. Kun amerikkalainen toimittaja yritti kysyä Clintonin vaalikampanjasta, Obama virnisti ja kysyi:

– Oletko nyt ihan varma että haluat kysyä tuota, vaikka tiedät itsekin etten vastaa siihen kuitenkaan? Tämä kun on aika harvinainen tilaisuus...

Ja toimittaja vaihtoi kysymyksen lennosta. Joku toinen valtionpäämies olisi vastannut hankalaan kysymykseen jotakin töykeää ja ympäripyöreää ja ottanut seuraavan kysyjän. Obama onnistui ohittamaan itselleen ikävän kysymyksen ja silti vaikuttamaan sympaattiselta.

Poliitikkojen tiedotustilaisuuksissa ei ole todellakaan tapana osoittaa suosiota, mutta kun Obama oli puheensa päättänyt, suuri osa yleisössä antoi innoissaan spontaanit aplodit - ja lopetti nolostuneena välittömästi.

Obaman esiintymisessä on kaikki mitä EU-johdossa ei ole. Kuka taputtaisi tohkeissaan Jean-Claude Junckerille, Martin Schulzille tai Donald Tuskille? EU:sta löytyy varmasti osaamista, sivistystä ja hyvää käytötstä, mutta missä on tunne, karisma ja henkilökohtaisuus?

Obaman vierailu alleviivasi EU:n keskeistä ongelmaa. Se on järjen liitto, ei tunteen. Kukaan ei koe EU:ta täysin omakseen, sen johtoportaasta puhumattakaan. Pienikin ristiriita kansallistunteen ja EU:n järjenpuhumisen välillä johtaa kansallistunteen voittoon. Se on karvaasti nähty.

EU-johdon kiihkeimmät myönteiset tunteenilmaisut ovat poskisuudelmia. Britannian EU-eroa vastaan taisteltiin kuivalla ironialla. Se ei auttanut.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Trumpin ensimmäinen teko osoitti, että nöyryyttäminen oli tahallistaHelena Petäistön kolumni: Yhdysvaltoja johtaa pian tuomittu rikollinen ja Venäjää etsintäkuulutettu diktaattori – molempien kätyri istuu EU-pöydässäKommentti: Trump tuli kotikulmilleni kampanjoimaan ja ymmärsin hänestä jotain olennaistaHelena Petäistön kolumni: EU:n mahtimaiden johtajien käytöksessä on tapahtunut muutos, jota olisi vielä vuosi sitten ollut mahdoton kuvitellaYhdysvaltojen ex-presidentti Donald Trump kommentoi Ukrainan sotaa – "Loukkaus ihmisyyttä vastaan"Helena Petäistön kolumni: Ranska tarvitsee johtajan isolla J:llä – presidentti Macron on aloittanut "charmikampanjan" televisiossa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 00:03
    Liettua

    Vilnan lentokentän ilmatilassa jotain sinne kuulumatonta – lennot keskeytettiin

  • Eilen23:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin armahtama kongressihyökkääjä pidätettiin tappouhkauksen takia

  • Eilen23:16
    Mark Rutte

    Naton Rutte lähti Washingtoniin Trumpin pakeille

  • Eilen21:38
    Etelä-Korea

    Nainen poltti torakan kotitekoisella "liekinheittimellä" – sekoilu maksoi naapurin hengen

  • Eilen21:36
    Ukrainan sota

    Neljä kuoli Venäjän iskussa – video näyttää, kuinka lennokki syöksyy ukrainalaiskaupunkiin