Nykyään urheilua saa eteensä niin paljon kuin jaksaa ahmia. Sosiaalisen median myötä urheilijat myös ovat lähempänä kuin koskaan.
Leijonien pukukoppiin voi kurkistaa kiekkoilijan Twitter-videolla ja Kaisa Mäkäräisen edesottamuksista pysyy kärryillä Facebookissa.
Penkkiurheilijoilla on kissanpäivät – ja urheilijatkin hyötyvät.
Rahoillaan elvistelevä nyrkkeilyn megatähti Floyd "Money" Mayweather heittelee Instagramissa seteleitä puolialastomien naisten keskellä ja voi olla varma, että hän pysyy kahvipöytien puheenaiheena. Ylimielisen videonsa myötä Mayweatherin seuraavaa matsia myös odotetaan koko ajan innokkaammin.
Koko kansan Makwan
Pienille ja kasvaville lajeille sosiaalinen media on elinehto. Koska näkyvyys valtamediassa on vähäistä, pitää faneille tarjota mahdollisimman paljon muiden väylien kautta. Urheilijat päästävät sosiaalisessa mediassa fanit lähelleen. Aitous ja innostus palkitaan.
Vapaaottelu nousi Suomessa marginaalista yleiseen tietoisuuteen, kun UFC-ottelija Makwan Amirkhanista tuli mummojenkin tuntema somekasvo. Kurditaustainen, suorapuheinen Amirkhani erottui edukseen MTV:n pakolaisillassa syyskuussa ja hänen Facebook-julkaisunsa saavuttivat nopeasti räjähdysmäisen suosion.
Sydämellisestä ja huumorintajuisesta Amirkhanista on helppo tykätä. Hän on omiaan kasvattamaan vapaaottelun suosiota lajina: värikkäiden mielipiteidensä lisäksi ”Maku” on ottanut UFC:ssa kaksi näyttävää voittoa – ja osallistuipa aiemmin myös Mr. Finland -kisaan.