MM-kisat alkavat tänään ja Suomi on suuri tuntematon. Mitä vain voi tapahtua.
Leijonat ei ole saapunut Pariisiin rintaa röyhistellen, mutta harjoitusjäillä on kytenyt sopiva rentouden ja päättäväisyyden yhdistelmä, joka voi roihahtaa oikealla tavalla.
Ensimmäinen vastus on v-mäinen Valko-Venäjä. KHL-jyristä koottu joukkue on ensimmäisenä vastustajana hankala ja lähihistoria muistaa Leijonilta monta vaikeaa vääntöä valkovenäläisiä vastaan. Kerran on hävittykin, vuonna 2009, kun Sergei Demagin teki MM-historian nopeimman maalin vain viiden sekunnin kohdalla ja Leijonat järkkyi. Suomen voitot etenkin alkuturnauksesta ovat lähes aina yhden tai kahden maalin pelejä.
MAINOS
MM-jääkiekon ottelut
C Morella!Suomi – Valko-Venäjä
perjantaina 5.5. kello 17.15
ennakkotunnelmat C More Sport 1 -kanavalla jo kello 16.30!Tilaa C More
Leijonilla on tämän vuoden turnauksessa tilausta uusille sankareille. Potentiaalisin tällainen löytyy maalin suulta.
23-vuotias Joonas Korpisalo pelasi viime viikolla ensimmäiset miesten maaottelunsa ja nyt on edessä ensimmäiset kisat. Juniorimaajoukkueet kolunnut toisen polven kiekkoilija on kypsynyt kaksi vuotta Pohjois-Amerikassa ja vaikka tässä vaiheessa "Jarin poika" on suurelle yleisölle tuntemattomampi tapaus, tilanne voi olla parin viikon päästä toinen.

