Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Islamilaisen teologian opetus alkaa Helsingissä – ei enää vain kristinuskon tutkimista: "Rohkea ja tarpeellinen askel"

2:21Kriittistä Koraani-tutkimusta
Julkaistu 22.07.2018 19:01
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

Islamisen teologian opetuksen aloittaminen Helsingin yliopistossa on rohkea ja tarpeellinen askel, kirjoittaa MTV Uutisten uskontokysymyksiin perehtynyt toimittaja Kari Pyrhönen. Päätös asettaa islamin ja Koraanin tutkimuksen länsimaisen tiedekritiikin piiriin ja lisää ymmärrystä tästä valtauskonnosta. Teologia ei voi enää olla vain kristillisyyden tutkimista.

Oulun piispa Samuel Salmi vieraili keväällä Helsingin yliopiston teologisessa tiedekunnassa. Hän päätti pitää teologian opiskelijoille hartauden, mutta hänelle ilmoitettiin, että tiedekunnassa tämä ei ole sopivaa. Salmi suivaantui ja piti hartautensa kielloista huolimatta.

Ettäkö piispalta kielletään uskonnon harjoitus jumaluusoppitiedekunnassa?

Huvittava tapaus. Meikäläisen kaltaista iloista skeptikkoa tällainen suorastaan naurattaa.

Episodista kertoi Kotimaa-lehti. Tiedekunnan pomo, dekaani Antti Räsänen kommentoi Kotimaalle siihen suuntaan, että Salmi ei näyttänyt ymmärtävän asiaa. Teologinen tiedekunta on osa akateemista yhteisöä, jossa tehdään riippumatonta tutkimusta. Tutkimusmaailma on myös uskonnollisesti sitoutumaton ja neutraali.

Teologia ei ole kirkkoa varten 

Suomalainen teologinen tutkimus on korkeatasoista ja kansainvälisesti tunnettua.  Kärkipäässä on eksegetiikka eli Raamatun kirjoitusten historiallis-kriittinen tutkimus.

Räsänen joutui taas Salmen episodin yhteydessä muistuttamaan, että hänen tiedekuntansa ei ole pappienkoulutuslaitos. Kirkko vaatii papeiksi haluavilta teologisen loppututkinnon, mutta teologinen tiedekunta ei ole olemassa kirkkoa, vaan tiedettä varten.

Salmen visiitin puiminen jatkui vielä kesän kynnyksellä, kun kirkon eduskunta eli kirkolliskokous oli koolla. Oulun piispa purki loukkaantumistaan, johon piispojen harvalukuisen älykkösiiven edustaja Kaarlo Kalliala tuumasi, että kirkon ei pidä monopolisoida maamme uskonnollisuutta.

Nyt tuo monopolisointi loppuu myös teologisessa tiedekunnassa, jossa on keskitytty kristinuskon ilmenemismuotojen ja Raamatun tutkimukseen. On jo aika kysyä, miksi vain kristinuskon?

Koraani länsimaisen tieteenkritiikin alle 

Nyt otetaan hieno, rohkea ja tarpeellinen askel. Syksyllä tiedekunnassa aloittaa islamilaisen teologian opettajana egyptiläinen Mulki Al-Sharmani. Hän on väitellyt Yhdysvalloissa antropologiasta ja työskennellyt Helsingin yliopistolla uskontotieteilijänä jo muutaman vuoden.

Tiedekunnan johtaja Antti Räsänen myöntää MTV Uutisten haastattelussa, että islamilaisen teologian tutkiminen länsimaisen tiedetradition kriteereillä ei ole ongelmatonta.

Raamatun historiallis-kriittinen tutkiminen ei tietenkään piittaa siitä, mitä uskovaiset Raamatusta ajattelevat. Tällainen tutkimus voi mennen tullen kyseenalaistaa pyhien kirjoitusten jumaluuden, koska tieteen tehtävä ei ole puolustaa mitään jumalaa. Islamin perinteeseen tällainen uskonnon ruotiminen istuu perin huonosti.

Tutkija ei voi vältellä mitään tabuja

Tämä voi olla vaikea kysymys myös suomalaiselle muslimille, myöntää dekaani Räsänen. Islamilaisen teologian aloittamisesta on kuulemma keskusteltu hyvässä hengessä maamme islamilaisten yhteisöjen kanssa. Muslimiyhteisöt päättävät itse kelpaako koulutus. Tieteen ”ongelma” siirtyy muslimien syliin.

Räsäsen mukaan suomalaisten muslimien on tultava toimeen sen tosiasian kanssa, että tutkimus paljastaa islamista ja Koraanista uusia tulkintoja herättävää kriittistä tietoa.

Mitään tabuja ei saa olla vaikkapa fundamentalismia tai naisen asemaa kohtaan. Länsimaisen tieteen ohjenuora on puolueettomuus ja objektiivisuus.

Ymmärrä uskontoja, ymmärrä maailmaa

Räsänen kertoo, että islamilaisen teologian oppituolia on puuhattu jo monta vuotta. Muslimien määrä lisääntyy Suomessa ja tiedeyhteisön pitää tarjota myös tämän globaalin valtauskonnon opetusta sekä tutkimusta.

Räsänen näkee, että näin myös torjutaan radikalisoitumista ja sopeutetaan maahanmuuttajia länsimaisen tieteen tapoihin. Sisäministeri Kai Mykkänen ja opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen suhtautuvat uudistukseen hyvin myönteisesti.

Objektiivinen kriittinen tieto lisää järkeä ja ymmärrystä. Ennakkoluuloisia huutelijoita on jo tarpeeksi. Ja onhan se hyvä, että viimein Suomessakin – islamilaista teologiaa tutkitaan jo lukuisissa Euroopan maissa.

Opiskelija voi valistua seurakuntansa imaamina, mutta opiskelijan ei tietenkään täydy olla muslimi. Tarvitsemme myös islamia taitavia opettajia kouluihin ja virkamiehiä asiantuntijoiksi.

”Ymmärrä uskontoja, ymmärrä maailmaa.” Tällainen juliste seisoo teologisen tiedekunnan käytävällä. Juuri tästä on kysymys.

Lisää aiheesta:

Piispa ja ministeri uskonnollisista tilaisuuksista kouluissa: "Pitää huolehtia siitä, ettei tulla tyhmäksi" Kirkosta eroamistahti hidastui, suomalaisten uskonnollisuus yhä monimuotoisempaa – nuorten keskuudessa yleistyy uushenkisyysPuolustusvoimien kenttäpiispalta hämmentävä kirjoitus: Naiset palautettava synnyttäjiksi – "Vapaa seksi ajaa Suomen turmioon"Tanskalainen naisimaami siteeraa Peppi Pitkätossua ja haluaa murtaa miesten vallan islamissa: "Ihmiset järkyttyvät, mutta en ole huolissani"Suurmoskeijakeskustelussa huoli opetuksen yksipuolistumisesta – "Kysymys islamilaisen kulttuurin tulevaisuudesta"Isis, Iran ja saudit eivät edusta kaikkia muslimeja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • Eilen17:26
    Kotimaa

    Ilmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä Suomessa

  • Eilen15:22
    Kotimaa

    Mies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syy

  • Eilen15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • Eilen14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista