Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolme nimekästä NHL-pelaajaa ulososton kohteena – Mikko Koskinen ei päätynyt listalle

©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 27.07.2021 19:18
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Jääkiekkoliiga NHL:ssä kolme nimekästä pelaajaa: Braden Holtby, Martin Jones ja James Neal on laitettu siirtolistalle ulosostoa varten. Sen sijaan samalle listalle povattua Mikko Koskista ei näy joukossa mukana.

NHL:n tämän kesän ensimmäinen ulosostoikkuna sulkeutuu tänään. Sen alla Vancouver Canucks, San Jose Sharks ja Edmonton Oilers päättivät tehdä liikkeitä.

Canucks osti Holtbyn, 31, sopimuksen viimeisen vuoden ulos. Sharksia edustaneen Jonesin, 31, sopimusta oli jäljellä vielä kolme vuotta. 33-vuotiaan Nealin sopimusta oli puolestaan jäljellä vielä kaksi kautta.

Kolmikosta Holtby on valittu kertaalleen NHL:n parhaaksi maalivahdiksi. Jones puolestaan toimi pitkään Sharksin ykkösmaalivahtina. Neal on puolestaan iskenyt parhaimmillaan yhden kauden aikana 40 maalia NHL:ssä (2011–12).

Raporttien mukaan Nealin edustama Oilers pohti vahvasti myös suomalaismaalivahdin Mikko Koskisen sopimuksen ulosostoa. Koskista ei kuitenkaan laitettu siirtolistalle, minkä myötä hän jatkaa ainakin vielä seuran vahvuudessa.

LUE MYÖS: NHL:n parhaaksi maalivahdiksi valittu Marc-Andre Fleury Chicagoon – vaihdettiin suomalaishyökkääjään

Lisää aiheesta:

NHL-siirtolistalta useita suomalaisuutisia – Ville Heinola koki ensikertaa kylmän kohtalonSebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen NHL-seurassa tapahtuu: Antti Raanta ja kohupuolustaja lähellä sopimustaSebastian Ahon ympärillä iso muutos: tähtipakki kaupattiin, tuore NHL-mestari tilalleKaksi suomalaista hakeutui välimieskäsittelyyn NHL:ssäSebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen turvaksi huippunimi – "Voin olla osa ratkaisua"NHL:ssä hullu päivä: huippupakki lähti Rinteen edestä, toinen tilalle
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • Eilen21:28
    Jääkiekko

    Ovi kävi NHL:ssä Leijonien arvokisamiehille

  • Eilen18:45
    AHL

    Tässä ovat NHL:ssä aloittavat suomalaiset – viime hetken yllätys toteutui

  • Eilen18:43
    Patrik Laine

    Patrik Laineen karu kohtalo sinetöitymässä

  • Eilen18:30
    NHL:n suomalaiset

    Matias Maccelli heti huimassa paikassa NHL:ssä

  • Eilen17:55
    Dallas Stars

    NHL:n tähtisikermä jäänyt ilman kannua – suomalaistaituri väläyttää koiruuksia