Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolme naista ammuttiin kadulle: Nuorelle imatralaismiehelle luetaan syytteet kolmoismurhasta – MTV seuraa oikeudenkäyntiä

Jori Lasoselle luetaan tänään syytteet kolmesta murhasta. Kuva vangitsemisoikeudenkäynnistä viime joulukuulta.
Jori Lasoselle luetaan tänään syytteet kolmesta murhasta. Kuva vangitsemisoikeudenkäynnistä viime joulukuulta.
Julkaistu 29.08.2017 05:43
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Etelä-Karjalan käräjäoikeudessa Imatralla luetaan tänään syytteet kolmesta murhasta Jori Juhani Lasoselle, 24, joka ampui kolme naista viime joulukuussa Imatran keskustassa.

Kolmoissurma tapahtui joulukuun 3.-4. päivän välisenä yönä ravintola Vuoksenvahdin edustalla.

Lasonen saapui tapahtumapaikalle myöhään lauantai-iltana kotoaan Imatralta autolla. Hän otti asunnon autotallissa sijaitsevasta asekaapista 7,62 kaliiperia olevan metsästyskiväärin ja laittoi sen ampumavalmiuteen. Ase oli luvallinen, mutta se ei ollut hänen omansa. Aseen omistajaa ei epäillä mistään rikoksesta.

Lasonen lähti kotoaan noin kello 23.45 ja ajoi poliisin mukaan autollaan Imatran Koskenpartaalle surmaamistarkoituksessa.

37291845
Ampumiset tapahtuivat ravintola Vuoksenvahdin edustalla Imatran keskustassa.Lehtikuva

Ampuminen kesti vain hetken

Ampumisessa kuoli Imatran kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tiina Wilén-Jäppinen ja kaksi paikallislehti Uutisvuoksen toimittajaa, Anne Vihavainen ja Katri Ikävalko.

Imatran kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tiina Wilén-JäppinenYksi uhreista oli kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tiina Wilén-Jäppinen.Lehtikuva

Toimittajat olivat olleet lauantaipäivänä teatterireissulla Helsingissä, jonka jälkeen he jatkoivat iltaa Imatralla. Ravintolassa he tapasivat Vihavaisen serkun Wilén-Jäppisen.

Naiset olivat juuri poistumassa ravintolasta, kun ampuminen tapahtui. Lasonen ampui viisi laukausta, joista neljä osui uhreihin. 

Kolmen naisen kuolemaan johtanut ampuminen kesti noin puoli minuuttia.

Vuosina 1963, 1964 ja 1980 syntyneet uhrit kuolivat välittömästi ylävartaloon ja päähän osuneisiin laukauksiin.

Uhrit valikoituivat sattumalta

Ravintolasta ulos astuneet naiset olivat ensimmäiset Lasosen tapaamat ihmiset tämän saavuttua tapahtumapaikalle kävelykadulle. Naiset valikoituivat uhreiksi sattumalta. Epäilty ei tuntenut heitä entuudestaan.

Tekonsa jälkeen Lasonen kohotti vielä aseensa ampuma-asentoon ja osoitteli sillä kävelykadun suuntaan, mutta aseen ammukset olivat jo loppuneet. Hän laittoi aseen takaisin autoon ja jäi odottamaan poliisia paikan päälle, mistä hänet otettiin kiinni.

Lasonen tunnusti teot esitutkinnassa. Hän kertoi, että hänellä oli ollut surmaamiseen liittyviä ajatuksia parin viikon ajan ennen tekoa, mutta lopullisen päätöksen teon toteuttamisesta hän teki vasta tekoiltana.

Motiivi ei selvinnyt esitutkinnassa

Poliisin esitutkinnan mukaan Lasonen ei ollut kertonut ajatuksistaan tai aikomuksistaan kenellekään ennen tekoa. Teon motiivi ei koskaan täysin selvinnyt esitutkinnassa, mutta poliisi kertoi, että taustalla vaikuttivat Lasonen mielenterveyteen liittyvät syyt.

Lasonen ei ollut alkoholin tai muiden huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena tekohetkellä.

Lasonen määrättiin Etelä-Karjalan käräjäoikeuden päätöksellä mielentilatutkimukseen jo ennen jutun pääkäsittelyä, joka alkaa tänään. Oikeudenkäynnissä käsitellään tänään myös mielentilatutkimuksen tuloksia.

MTV Uutiset seuraa oikeudenkäyntiä paikan päällä.

Imatran kolmoissurma - kynttiläitä ravintola Vuoksenvahdin edessä 1

Lisää aiheesta:

Vuosikymmenten kauna: Katkera pappi ampui avioparin kylmäverisesti haulikollaVaimoaan kiväärillä päähän Lahdessa ampunut mies tuomittiin murhasta, oli juuri saanut tietää äidin hakeneen yhteisen lapsen yksinhuoltajuuttaImatran murhista syytetty ampui uhrit isänsä metsästyskiväärillä – Syyttäjä: Ase oli erittäin tehokasImatran joulukuinen veriteko käräjillä – poliitikko ja kaksi toimittajaa ammuttiinImatran kolmoissurma: Ampuminen kesti noin puoli minuuttia – naiset ammuttiin lähietäisyydeltä MTV Uutiset kokosi yhteen Imatran surman oudoimmat yksityiskohdat – epäilylle tehty jo kerran mielentilatutkimus
Imatran kolmoissurmaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Imatran kolmoissurma
  • 03.12.202110:36
    Imatra

    Kaisa tapasi Imatran kolmoissurmassa ammutun siskonsa murhaajan oikeudessa: "Hän tuuletti kuullessaan, että pääsee vankimielisairaalaan"

  • 30.03.201809:56
    Kotimaa

    IL: Jukan, 60, puoliso kuoli Imatran kävelykadun kolmoissurmassa – "Anne lähti niin, että hän oli sovussa kaikkien läheistensä kanssa"

  • 04.12.201706:28
    Kotimaa

    Imatran kolmoismurhan uhrien omaisilla sysimusta vuosi – "Yksi asia on todella nostattanut katkeruutta"

  • 03.09.201714:26
    Kotimaa

    Omaiset pettyivät Imatran ampujan tuomioon: ”Murhaaja sai oikeutta, mutta emme me – miksi kukaan ei vaadi kireämpiä aselakeja, kun suomalainen mies ampuu?”

  • 30.08.201704:50
    Rikos

    Imatran ampujan käytös muuttui pelokkaaksi jo kuukausia ennen tekoa – Äiti: Hän ei halunnut apua, eikä häntä voinut sinne väkisin viedä