Ducatin Francesco Bagnaia voitti Algarven osakilpailun Portimaon radalla. Kauden toiseksi viimeistä kilpailua ei päästy ajamaan täysimittaisena loppuun punaisen lipun keskeytettyä kisan.
Jo viidennettä kertaa peräkkäin paalulta lähtenyt Ducatin Francesco Bagnaia hallitsi Algarven GP:tä alusta loppuun ja otti kauden kolmannen voittonsa.
MAINOS
MotoGP-kausi C Moressa!
Algarven GP:n lähetykset 6.11. - 7.11.
Su: Osakilpailut Moto3 klo 13.05, MotoGP klo 14.40, Moto2 klo 16.10Aika-ajot ja osakilpailut suorana C More Maxilla ja cmore.fi-suoratoistopalvelussa!
LUE MYÖS: MotoGP:n pikkuluokkien kaikki mestaruudet Aki Ajon tallille! Tulokaskuljettaja Pedro Acosta voitti historiallisen maailmanmestaruuden
Kisa päättyi ruutulipun sijasta punaiseen lippuun, kun KTM Tech 3 -tallin ja KTM-tallin kolaroivat keskenään kaksi kierrosta ennen maalia. Lecuona ja Oliveira selvisivät kolarista ilman vakavampia loukkaantumisia. Koska kierroksia oli ajettu jo riittävä määrä, kilpailua ei käynnistetty uudelleen.
