Moni kokoomuspiirin hallitusta johtava toivoo jo Petteri Orpon esitystä puolueen presidenttiehdokkaaksi ensi vuoden vaaleihin.
Odotuksia on ladattu varsinkin alkavan viikon kokouksiin, erityisesti huomenna kokoontuvaan puoluehallituksen kokoukseen. STT:n haastattelemat piirihallitusten puheenjohtajat odottavat aiheen nousevan kokouksessa esiin.
STT kysyi tännään puolueen piirihallituksia johtavilta piiriensä kantoja puolueen presidenttiehdokasasetteluun.
Tänään julkiset mielipiteet olivat vielä varovaisia, vaikka lähes kaikissa piirihallituksissa presidenttiehdokasasettelusta on viime aikoina puhuttu joko kokouksessa tai epävirallisesti.
STT:n tavoittamista piireistä Kaakkois-Suomi ja Häme kannattavat julkisesti ehdokkaaksi nykyistä puolustusministeriä ja puolueen varapuheenjohtajaa Antti Häkkästä.
Lue myös: Pöllöraati: Häkkänen astui pahasti Orpon varpaille – "Avoin sodanjulistus"
Lapin kokoomuksen piirihallituksen puheenjohtaja ja puoluehallituksen jäsen Riitta Savukoski kertoo STT:lle puolestaan itse kannattavansa Häkkästä, mutta piirihallituksella ei ole ehdokkaaseen virallista kantaa.
Kauppalehti ja kertoivat puolestaan viikonloppuna, että heidän tietojensa mukaan kokoomuksen Uudenmaan piiri olisi asettunut Häkkäsen taakse.