Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koko vartiointiala kolmen päivän lakkoon keskiviikkona: Lentokentän turvatarkastuksen ja ydinvoimaloiden työntekijät lakon piirissä

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 22.10.2018 13:31(Päivitetty 22.10.2018 14:07)
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Vartiointialan sovittelu päättyi tänään tuloksettomana, tiedottavat Palvelualojen ammattiliitto ja Palvelualojen työnantajat. Keskiviikkona alkaa koko vartiointialaa koskeva lakko.

Vartiointialan sovittelu päättyi tänään. Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala katsoi, ettei sovintoesityksen antamiselle ollut edellytyksiä.

Vartiointialan lakko alkaa siis aiemman ilmoituksen mukaisesti keskiviikkona ja päättyy perjantaina. Lakko koskee koko vartiointialaa ja sen piirissä ovat esimerkiksi lentokentän turvatarkastuksen työntekijät, ydinvoimaloiden ja sairaaloiden vartijat ja järjestyksenvalvojat.

Vartiointialan työehtosopimusneuvotteluja on käyty viime keväästä asti PAMin ja Palvelualojen työnantajat Paltan kesken.

PAM:in mukaan palkankorotusten kustannusvaikutuksesta oli osapuolten välillä jo yhteisymmärrys, mutta kiista koskee ennen kaikkea korotusten kohdentumista. Palta taas kertoo, että palkankorotusten taso ei riittänyt PAM:ille.

Vartiointialan työehtosopimuksen piirissä on noin 8500 työntekijää, jotka työskentelevät muun muassa vartijoina, turvatarkastajina, vahtimestareina ja arvokuljettajina.

Lisää aiheesta:

Kiinteistöpalvelualan työriitaan ei ratkaisua – lakko alkaa huomenna
PAM hylkäsi sovintoesityksen kiinteistöpalvelualan työriidassa – Puheenjohtaja: "Palkkaratkaisu liian matala"
PAM iski pöytään uuden lakkovaroituksen: Jopa 25 000 siivoojaa ja kiinteistöhoitajaa jäämässä lakkoon
Siivoojat lakkoon – näissä paikoissa se vaikuttaa
PAM jätti lakkovaroituksen vartiointialalle – koskee 8500 työntekijää
PAM antoi lakkovaroituksen kiinteistöpalvelualalle – kiistaa työaikalisien poistamisesta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:00
    Liikenne

    Lohja ja Salo päättivät Länsiradan hyväksymisestä

  • 19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • 19:00
    Huumeet

    Voisiko opioidikriisi tapahtua Suomessa? Asiantuntijalta huolestuttavia uutisia

  • 18:17
    Kadonneet

    Turussa kateissa ollut 11-vuotias löytyi

  • 17:40
    Linda Lampenius

    Linda Lampenius osti anteeksipyynnön Peter Nygårdille – SK: Sanoma maksaa viulistille nyt rahat takaisin ilmoituksesta