Kokeilussa Philips Hue-lamppu: Halpa ja helppo ensiaskel kohti kodin älyvalaistusta
Kodin verkkoon kytketty älyvalaistus on hieno termi, mutta mieleen juolahtaa samalla ajatus monimutkaisesta rumbasta kalliiden laitteiden kanssa. Onko tuloksena heikosti toimiva järjestelmä, jota osaa käyttää hädin tuskin asentaja itsekään?
Askeleen kohti älykästä valaistusta voi kuitenkin ottaa myös melko kevyesti ilman kännyköitä tai tietokoneita ja vieläpä ilman suuria rahallisia panostuksia.
MTV Uutiset otti kokeiluun Philipsin Hue -älyvalaisinsarjaan kuuluvan "wireless dimming kit" -ratkaisun. 39 euroa maksavaan pakettiin kuuluu valkoinen Led-lamppu, jota voi ohjata mukana tulevalla paristokäyttöisellä langattomalla kaukosäätimellä. Laatikon kyljessä mainostetaan, että valaisin on välittömästi käyttövalmis.
Philips Hue wirelesss dimming kit
Helppokäyttöinen langaton valaistusratkaisu, joka koostuu yhdestä valkoisesta Hue white A19-lampusta (E27-kanta) ja himmennystoiminnolla varustetusta kaukosäätimestä. Kaukosäätimen komentoon voi asettaa jota kymmenen Hue-lamppua.
Kaukosäädintä ja lamppuja voi myöhemmin hyödyntää myös osana kodin laajempaa ja kehittyneempää älyvalaistusta.
Plussaa
-Helppokäyttöinen
-Selkeä kaukosäädin
-Edullinen
Miinusta
-Lamppujen yksilöllinen ohjaus älypuhelinsovelluksella edellyttää erillisen Hue Bridge-valoverkkoreitittimen hankkimista.
-Tarkoitettu käytettäväksi vain kuivissa sisätiloissa
Lamppu kierretään kiinni haluttuun valaisimeen, perinteiseen E27-kantaan. Tämän jälkeen valaisimen valokatkaisija kytketään päälle. Led-lamppu onkin välittömästi ohjattavissa kaukosäätimellä, sillä langaton liitos on ohjelmoitu valmiiksi. Käyttöönotto ei voisi olla helpompaa, joten siitä tuote ansaitsee kunniamaininnan.
Valmistaja lupaa lampun käyttöiäksi 25 000 tuntia. Kaukosäätimen pariston kestoksi ilmoitetaan vähintään kolme vuotta.
Näppärä kaukosäädin
Kaukosäätimessä on neljä selkeätä painiketta. Niiden avulla lampun voi sammuttaa ja sytyttää päälle sekä sen kirkkautta voi säätää. Lampun kirkkautta säädettäessä ei ole huomattavissa valon värinää, vaan säätö onnistuu mukavan pehmeästi.
Kaukosäätimeen voi kytkeä jopa kymmenen valkoista Hue-lamppua samanaikaisesti. Käytännössä vaikka koko olohuoneen valaistus voidaan siis kytkeä yhden kaukosäätimen alle.
Emme päässeet kokeilemaan kaukosäätimen toimintaa usealla lampulla, mutta harmillisesti himmentimen komentoon kytkettyjä lamppuja ei tietojen mukaan kuitenkaan pysty säätämään erikseen, vaan kaikki säätyvät kaukosäätimestä klikkailemalla samanaikaisesti.
Yksilöllisempiä toteutuksia varten yhtälöön tarvittaisiinkin erikseen hankittava Hue Bridge -valoverkkoreititin, joka mahdollistaa lamppujen ohjaamisen mobiililaitteiden kautta.
Kaukosäädin voidaan kiinnittää seinälle asennettavaan telakkaan, jolloin se näyttää aivan kuin uppoasennetulta valokatkaisimelta. Säädin napsahtaa telakkaan magneettien avulla. Itse telakka voidaan kiinnittää seinään kiinni joko tarralla tai ruuveilla.
Toimii ensiaskeleena kohti kodin älyvalaistusta
Perustasoa edustavana helppokäyttöisenä ratkaisuna Philips Hue wireless dimming kit täyttää jo sellaisenaan monen kotitalouden tarpeet, mikäli pelkällä langattomalla valaistuksen himmentämisellä haetaan huonetiloihin tunnelmallisuutta.
Varsinaiseksi älyvalaistukseksi Philips Hue wireless dimming kit -ratkaisua ei kuitenkaan voida yksinään kutsua. Jutun jujuna onkin laajennettavuus,: Vaikka Philips Hue wireless dimming kit myydäänkin itsenäisenä pakettina, niin tarvittaessa se toimii ensiaskeleena kohti kehittyneempää älyvalaistusta. Tällöin jo hankitut lamput voidaan asettaa toimimaan osana laajempaa, älykästä järjestelmää eivätkä jo hankitut osaset mene hukkaan.
Järjestelmää laajennettaessa edellä mainitun Hue bridge -valoverkkoreitittimen hankinta tulee ajankohtaiseksi. Hue Bridge mahdollistaa lamppujen yksilöllisen ohjaamisen älypuhelinsovelluksen avulla. Tällöin järjestelmää voikin ohjata ja ohjelmoida monin eri tavoin.
Harmillista on tosin, että yksittäistä lamppua ei lähtökohtaisesti pysty ohjaamaan älypuhelimella ilman lisäkustannuksia tuovaa Hue Bridgeä. Esimerkiksi viime vuonna MTV:n testissä käynyt Samsungin -älyvalaisin on sellaisenaan ohjattavissa älypuhelinsovelluksen kautta.
Philipsin Hue -valaisinsarjaan on tarjolla on valkoisten lamppujen lisäksi myös mm. väriä vaihtavia lamppuja sekä pitkiä valoliuskoja.
Haittapuolena on, että tuote on tarkoitettu vain sisäkäyttöön. Sitä ei ole suunniteltu ulkokäyttöön tai kosteisiin tiloihin sijoitettavaksi, mikä supistaa käyttömahdollisuuksia.
Uusimmat
-
23:49
Norjassa alkoi al-Holin leiriltä lasten kanssa noudetun naisen oikeudenkäynti – naisen syytetään osallistuneen Isisin toimintaan
-
22:33
Miesten joukkue valittiin 15 kilometrin kisaan
-
22:18
Itis julisti "maskipakon" – näistä syistä pakottaminen on kuitenkin mahdotonta niin kauppakeskuksessa kuin kaupoissakin
-
22:06
WHO:lta synkkiä uutisia: Koronavirusta ei kukisteta tämän vuoden aikana
-
22:02
Tommi Korpelan seuraava päärooli on kävelevä penis: Satiirinen lyhytelokuva ottaa kantaa dick pic -ilmiöön ja karnevalisoi sukupuolirooleja
-
21:49
Ottaako Puola toisena EU-maana käyttöön kiinalaisen koronarokotteen? Unkari aloitti jo viime viikolla
-
21:44
Yrittäjiltä tiukkaa palautetta viranomaisille: Jo riittää pandemiaheprea – ”Hyvin vaikea normaalin ihmisen ymmärtää”
-
21:29
Esapekka Lappi laittoi norjalaistähden uholle tylyn lopun – "Viikonlopun tavoite oli ajaa Andreasta pataan"
-
21:29
Oulun kaupunginsairaalassa koronatartuntojen rypäs – 45 tartuntaa, kolme saattohoitopotilasta kuollut
-
21:27
Toisen maailmansodan aikainen pommi räjäytettiin Englannissa – video osoittaa, miksi yli 2000 asukasta piti evakuoida kodeistaan ennen toimenpidettä
-
21:15
Huomasitko! MTV Uutisten lähetyksissä välähti tänään jotain uutta
-
21:10
Asiantuntijalta kovaa ryöpytystä Norjan suuntaan – "B-tason maa"
-
20:49
Henri Alénilta nasakka twiitti ravintola-alan tilasta – Kalle Palander lohkaisi heiton, joka räjäytti pankin: "Parasta Twitterissä vuosiin"
-
20:44
Kokeilu siirtää nuoret ja pitkäaikaistyöttömät te-toimistoilta kuntien vastuulle – ex-työministeri: "En ole kuullut kenenkään puolustavan nykysysteemiä"
-
20:43
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväkyläläisestä koulusta kymmeniä karanteeniin – potilaiden määrä kasvoi sairaaloissa lähes 30:lla
-
20:43
Kookoolla kaasu pohjassa – nyt vahvistui hyökkäys
-
20:35
Ristomatti Hakolan ja Joni Mäen hopeajuhlien kulisseissa tapahtui – huoltopäällikkö koki tutun kohtalon
-
20:30
Viron ilmaantuvuusluku pomppasi ensi kertaa yli tuhannen – koronarajoituksia kiristettiin tänään: "Läheskään kaikilla ei ole maskeja"
-
20:24
Pääministeri Marin Twitterissä: Valmiuslain pykälien käyttö selvitetään vielä kertaalleen
-
20:23
Pikkukaupungin virasto kuvasi jäähyväisvideota Connien eläkkeen kunniaksi – julkaisi vahingossa: "Ei todellakaan ollut tarkoitettu muiden nähtäväksi"
-
Lataa lisää