Passat Alltrack on korotetulla maavaralla varustettu versio farkku-Passatista. Auton tunnistaa helposti koria kiertävistä muovisuojista ja mattakromisista yksityiskohdista.
Tykkäsimme
- Laatuvaikutelmasta
- Ajettavuudesta
- Mukavuudesta
Emme tykänneet
- Identtisyydestä normaaliin mallistoon
Erilaiset crossoverit ja kaupunkimaasturit kasvattavat jatkuvasti suosiotaan. Jos ei kuitenkaan halua isoa ja huomiota herättävää maasturia, mutta hieman parempaa etenemiskykyä, voi Passat Alltrack olla juuri sopiva kulkupeli.
Teknisesti auto on yhtenevä Passat Variantin kanssa. Alustan komponentit ovat samat, mutta maavaraa on yhteensä 29 milliä enemmän. Tämän lisäksi ulkonäköön on tuotu valmistajan sanoin ”off road -tunnelmaa” uudelleen muotoilluilla puskureilla, alustasuojalla ja autoa kiertävillä muovisilla suojilla. Myös useat Alltrack-tekstit kertovat, ettei kyseessä ole normaali versio.
Passat Alltrack on aina nelivetoinen ja teknisesti kyseessä on viidennen sukupolven Haldexiin perustuva järjestelmä. Sen reagointi on aikaisempaa nopeampaa ja normaaleissa oloissa auto etenee taloudellisemmin. Nelivedon lisäksi Alltrack on varustettu alamäkihidastimella ja erillisellä off road -ajomoodilla, joka vaikuttaa moottorinohjauksen sekä ESP:n toimintaan.



