Kodikkuus ei vaadi rahaa – kokeile viittä yksinkertaista vinkkiä
Oman kodin ilmapiiri syntyy ilman rahaa, pienistä asioista.
Pienet aineettomat asiat tekevät asunnosta kodin. Nämä niksit eivät liity tavaroihin tai sisustamiseen, etkä tarvitse rahaa niiden toteuttamiseen.
Kaikki haaveilevat omasta kodista, omasta paikasta, jossa huolet häviävät ja jonne on turvallista tulla. Sitä, mikä tekee kodin, ei voi rahalla ostaa. Kokeile seuraavia Apartmenttherapy.com -sivuston vinkkejä.
1. Vietä aikaa kodissasi. Maailman nykyisellä hektisellä elämänrytmillä on ihme, jos ihminen ehtii viettää yhtään aikaa kodissaan. Et voi tuntea oloasi turvalliseksi seiniesi sisällä, jos et koskaan ole kotona.
Kotisi on enemmän kuin paikka, jossa käyt kääntymässä. Vaikka sinun voi olla vaikeaa kieltäytyä ulkomaailman houkutuksista, kotisi tarvitsee sinua. Viettämällä enemmän aikaa kotonasi, se alkaa myös tuntua kodiltasi.
2. Käytä tiloja hyväksesi. Olet kotona, hyvä, mitä sitten? Sen sijaan, että jämähtäisit sohvalle tai tuijottelet ikkunasta ulos, tee jotain, joka pakottaa sinua käyttämään tavaroitasi: leivo, siivoa, maalaa ruokapöydän ääressä, ompele.
Kotiin päästyämme olemme usein automaattiohjauksella, joten rutiineista irrottautuminen auttaa meitä huomaamaan, millä tavoin toivoisit kotisi edistävän harrastuksiasi tai tapojasi.
3. Puhu kauniisti. Kodit ovat paikkoja, joissa muistot syntyvät ja rakkaus elää. Tee parhaasi, että muistoista tulisi kauniita.
Äänensävyllä ja puhetyylillä on paljon merkitystä siihen, millainen ilmapiiri kodissasi on.
4. Musiikilla on väliä. Musiikkia tulee helposti kuunneltua työmatkalla tai salilla, mutta anna sen soida myös kotona!
Monet mieleenpainuvimmista muistoistamme liittyvät tai sisältävät musiikkia. Avaa ikkunat, anna tuulen puhaltaa ja laita levylautaselle lempimusiikkiasi.
5. Viihdytä ilman huolia. Usein kun meillä on vieraita, käytämme osan aikaa pyydellen anteeksi erinäisiä keskeneräisiä projekteja tai kasoja. Lopeta se. Vietä aikaa vieraittesi kanssa, kotonasi, nauttien. Älä mieti mitä pölyjä he näkevät tai mitä sinulta on jäänyt tekemättä.
Yksi vaikeimmista asioista on nauttia elämästä ja olla oma itsensä. Jos sitä ei voi tehdä edes omassa kodissa, niin missä sitten.
Uusimmat
-
06:14
TS: Rikolliset yrittäneet soluttautua vanginvartijoiksi – supon turvallisuusselvityksille kritiikkiä
-
06:08
Zelenskyi: Krimin uudelleenvaltaaminen tarkoittaisi satojen tuhansien ihmisten menettämistä – MTV seuraa sotaa
-
06:02
Enkelintekijät tappoivat sikiöitä sukkapuikolla – lääkäri Pekka Raudaskoski näki omin silmin laittomien aborttien tuhot
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat sunnuntaina 29.5.: Leijonat kullankiilto silmissä Kanadan kimppuun
-
05:15
Jonot pitenevät ruoka-avussa, vaikka työttömien määrä pienenee: "Uusi ilmiö"
-
05:02
Elvytyskieltoihin liittyy vääriä käsityksiä – Osa luulee, että potilas voi jäädä elvytyskiellon takia ilman hoitoa
-
04:52
Ainakin 29 kuollut vuorokaudessa rankkasateissa Brasiliassa
-
01:50
Real Madrid -ikonin taipaleelle ikimuistoinen päätös: kohotti voittopokaalin Pariisin yötaivaalle – hurja liuta nimiä nousi Cristiano Ronaldon seuraan
-
00:36
Real Madrid teki sen taas! Euroopan menestynein seurajoukkue juhlii dramaattisen illan jälkeen Mestarien liigan voittoa
-
00:05
Nyt hyväksyttiin! Uskomaton syöttö vapautti Real Madridin brassitähden – espanjalaisjätti otti askeleen kohti pokaalia
-
23:35
Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaa
-
23:34
Real Madrid tyrmistyi: maali hylättiin hämmentävän kaaoksen jälkeen – Karim Benzema oli tehdä sen taas
-
23:15
Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinto Ruben Östlundin elokuvalle Triangle of Sadness
-
23:07
Ällistyttävä venytys – Real Madrid -vahti pelasti joukkueensa, Liverpool dominoi loppuottelua
-
23:04
Liettualaiset lahjoittivat vain kolmessa päivässä viisi miljoonaa euroa Ukrainalle – tähän lahjoitus käytetään
-
22:48
Mestarien liigan finaalin ulkopuolella kaaos – ottelu alkoi yli puoli tuntia myöhässä
-
22:30
"Tämä olisi syöttö Suomen lapaan" – hoksaako Kanada Leijonien ongelmakohdan MM-finaalissa?
-
22:17
Miten tämä on vielä mahdollista? Kari Jalosen kommentit korostavat tshekkipelaajien hölmöilyn noloutta
-
21:44
Ferrarille lätkäistiin 25 000 euron sakot – syynä hämmentävät radioviestit Carlos Sainzille
-
21:20
Liverpoolin ja Real Madridin tähtisikermät iskevät yhteen – odotetun loppuottelun avauskokoonpanot julki
-
Lataa lisää