Kiusaaminen työpaikoilla hämmentävän yleistä – Tutkija: Tuloksissa näkyy talouskriisi
Yli puolet suomalaisista palkansaajista kokee työpaikallaan olevan kiusaamista tai henkistä väkivaltaa, kertoo tuore työolobarometri. Kiusaamisen ja henkisen väkivallan esiintyminen väheni työelämässä vuosikymmenen vaihteeseen saakka. Sen jälkeen se on kohonnut merkittävästi aiempaa korkeammalle tasolle.
Peräti 55 prosenttia työolobarometrin vastaajista ilmoitti kokevansa, että työpaikalla esiintyy henkistä vakivaltaa tai kiusaamista joskus tai jatkuvasti joko työtovereiden, asiakkaiden tai esimiesten taholta.
Tutkija: Talouskriisi vaikuttanut kiusaamiskäyriin
Vastaajista liki kahdeksan prosenttia kertoi kiusaamista tai henkistä väkivaltaa esiintyvän työpaikallaan jatkuvasti. Vain 45 prosenttia ei kokenut henkistä väkivaltaa tai kiusaamista esiintyvän työssä lainkaan.
– Se, miksi työpaikkakiusaaminen ja henkinen väkivalta työpaikoilla lisääntyivät Suomessa 2010-2012, on mielenkiintoinen kysymys. Luulen, että talouskriisillä on jotain tekemistä asian kanssa, kertoo ministeriön erityisasiantuntija Erno Mähönen.
Naiset herkempiä huomaamaan huonon kohtelun
Barometrin mukaan eriarvoinen kohtelu ja työsyrjintä ovat yksiä vakavimmista sosiaalisista kuormitustekijöistä. Ne voivat olla hyvin merkittäviä työhyvinvointiin vaikuttavia tekijöitä.
Naisiin kohdistuva syrjintä sukupuolen perusteella on huomattavasti yleisempää kuin miehiin kohdistuva syrjintä.
Naiset myös kokevat itse moninkertaisesti miehiä useammin, että työpaikalla syrjitään naisia. Vuonna 2016 naisista liki 10 prosenttia koki, että hänen työpaikallaan syrjitään naisia.
– Miehet eivät niinkään huomaa, jos naisia syrjitään. Naiset taas huomaavat yhtä lailla kuin miehetkin miesten syrjinnän, sanoo Mähönen.
Yksityisellä sektorilla työpaikkakiusaaminen vähäisempää
Työolobarometrin mukaan vuonna 2016 lähes 40 prosenttia suomalaisista palkansaajista työskenteli työpaikassa, jossa esiintyi henkistä väkivaltaa tai työpaikkakiusaamista työtovereiden taholta joko joskus tai jatkuvasti.
Vastaavasti joka kolmas koki kiusaamista tai henkistä väkivaltaa esiintyvän asiakkaiden taholta, ja joka neljäs esimiesten taholta.
Toimialoista henkistä väkivaltaa tai työpaikkakiusaamista esiintyy selvästi useimmin kuntasektorilla – toiseksi useimmin valtion työpaikoilla. Yksityisellä sektorilla työpaikkakiusaaminen onkin vähäisempää, muttei harvinaista.
Hämmentäväksi tulokset tekee se, että samaan aikaan EWCS:n mukaan yhdeksän kymmenestä palkansaajasta kokee, että heitä kohdellaan aina tai lähes aina reilusti työpaikalla. Lukema on Norjan ja Alankomaiden ohella Euroopan korkeimpia.

Uusimmat
-
23:48
Tampereen keskustassa hurja takaa-ajotilanne – silminnäkijä MTV Uutisille: Kiinniotetut pyristelivät kovasti
-
22:39
Manchester Cityn neloisunelma murskaksi, supertähden tilanne aiheuttaa huolta – Chelsea cup-finaaliin
-
22:25
Castrojen pitkä aikakausi päättynyt Kuubassa
-
22:17
1,2 miljoonan euron lottopotti jäi nappaamatta: Tässä oikea rivi
-
22:08
MM-kisoissa sairastunut mäkitähti pelkää koronaviruksen uhkaavan uraansa
-
22:01
Tshekki karkottaa useita venäläisiä diplomaatteja: "Vakoojia"
-
21:55
Kaunarit-kuvia kerännyt Annika Saarikko sai yllättävän lahjan: "He olivat katsoneet Kuutamolla-ohjelmaa, jossa kerroin tämän pimeän menneisyyteni"
-
21:36
Maailmalla on paljon enemmän eri koronarokotteita kuin tiesitkään: Uusia kehitteillä valtavat määrät
-
21:30
Janne Kataja hämmentävässä tilanteeseen illallisella – joutui piilottamaan ruokansa: "Tajusin, että keitto menee kätevästi kenkään"
-
21:12
Uskomaton video: Alvar oli aamiaisella Uukuniemen hotellissa, kun kadulle ryntäsi aito biisonilauma – "Olivat itsekin ihmeissään"
-
21:04
Auto törmäsi tukkirekkaan ja paiskautui päin toista autoilijaa kohtalokkain seurauksin Lahdessa
-
20:59
F1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"
-
20:56
Miksi lasitavarat poksahtelevat sirpaleiksi täysin yllättäen? Ilmiö voi säikäyttää pahanpäiväisesti, mutta sille on selkeä selitys
-
20:40
Mikä on paras seksiasento? Naisraati paljastaa suosikkinsa
-
20:37
Unelmakierroksen menettänyt F1-kuski pidätteli kyyneleitä tv-haastattelussa: "Petin kaikki"
-
20:23
Jo yli kaksi viikkoa syömättä – lääkärit huolissaan Navalnyista: "Sydämenpysähdys uhkaa"
-
20:20
Jättiläishai ui pelottavan lähelle melojia – katso jännittävä hetki videolta: "Yritin pysyä rauhallisena"
-
20:10
Valtteri Bottas ihmetteli autoaan, Toto Wolffilta tyly arvio epäonnistumisen syistä: "Valtterikin tietää, mistä on kyse"
-
20:09
Bayern yhdeksännen peräkkäisen mestaruuden kynnyksellä – valmentaja haluaa pois kauden jälkeen
-
20:07
Intiasta on tullut todellinen koronapesäke: 230 000 tartuntaa raportoitu yhdessä päivässä
-
Lataa lisää