Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirsti Paakkanen ymmärsi heikentyneen terveytensä, sanoo pitkäaikainen ystävä – taustalla kotona sattunut onnettomuus

3:43Kirsti Paakkanen oli valovoimainen bisnesnainen – katso video Paakkasesta vuosien varrellaKirsti Paakkanen oli valovoimainen bisnesnainen – katso video Paakkasesta vuosien varrelta
Julkaistu 06.11.2021 15:23
Toimittajan kuva
Roosa Mustonen

roosa.mustonen(at)mtv.fi

Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Marimekon pitkäaikainen omistaja Kirsti Paakkanen menehtyi perjantaina 92-vuotiaana. Paakkasen pitkäaikainen ystävä ja asiainhoitaja kertoo, että kuolema ei tullut lähipiirille yllätyksenä.

Paakkasen asiainhoitajan Kari Miettisen mukaan Paakkanen oli hyvin ymmärtänyt heikentyneen terveytensä.

– Kuolema ei enää lopuksi tullut yllätyksenä kenellekään läheiselle, Miettinen kertoo sähköpostitse.

Miettisen mukaan Paakkanen oli kaatunut kotonaan Espoossa lokakuun alussa, ja hänen lonkkansa oli murtunut. Tämän jälkeen hän oli joutunut sairaalaan, jossa hänen kuntonsa heikkeni olennaisesti.

Miettisen mukaan Paakkanen nukkui pois rauhallisesti keskiviikkoiltana 3. marraskuuta.

– Hän oli minulle hyvin merkittävä henkilö ja ihminen.

Lue lisää: Muotitoimittaja Sami Sykkö kertoo lämpimän muistonsa Kirsti Paakkasesta – paahtoleivän kanssa sattui huvittava tilanne

Mistä kipinä Marimekon ostoon?

Seura-lehden artikkelin mukaan Kari Miettinen oli innoittanut Paakkasen ostamaan heikosti pärjäävän Marimekon 1990-luvun alussa. Tätä seurasi menestystarina vailla vertaansa.

Mikä sai Miettisen luottamaan Paakkasen taitoon?

– Tunsin hänet vuodesta 1974 Womena-ajoilta lähtien ja ymmärsin hänen luovuutensa ja visionäärisyytensä, kertoo Miettinen.

Miettinen viittaa Paakkasen 1960-luvulla perustamaan mainostoimisto Womenaan, jonka hän sittemmin myi.

AOP Kirsi Paakkanen
All Over Press

Miettisen mukaan Kirsti Paakkanen perusti vuonna 1999 testamenttinsa yhteydessä säätiön, jonka tarkoitusta laajennettiin vuoden 2015 testamentin yhteydessä.

– Säätiön ensisijaisena tarkoituksena on taideteollisuuden ja taloustieteiden sekä suomalaisen muotoilun kehittäminen ja kansainvälistymisen edistäminen ja näiden alueiden opetuksen edistäminen ja tukeminen, Miettinen kirjoittaa.

Lue myös: Marimekon pelastanut Kirsti Paakkanen kertoo MTV:n erikoishaastattelussa, miksi hänestä tuli ihailtu karrieerinainen

Lisää aiheesta:

"Kirsti muuttui, ihan kuin mies olisi vahtinut" – Kirsti Paakkasen luottomies halutaan sivuun pesänselvittäjän paikaltaKirsti Paakkanen pelasti nuoren Wallu Valpion käsittämättömästä pinteestä: Taskussa oli 100 000 markan lasku, eikä mies tiennyt mitä tehdäMuotitoimittaja Sami Sykkö kertoo lämpimän muistonsa Kirsti Paakkasesta – paahtoleivän kanssa sattui huvittava tilanneIhamuotila: "Paakkanen kosketti ihmisten sydämiä kaikkialla, kiitos koko Suomen puolesta"Marimekon Tiina Alahuhta-Kasko suree edesmennyttä "oppiäitiään" – "Kirsti oli poikkeuksellinen ihminen"Marimekon pitkäaikainen omistaja Kirsti Paakkanen on kuollut 92-vuotiaana
Kirsti PaakkanenMarimekkoKuolleetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kirsti Paakkanen
  • 20.06.202412:23
    Perintö

    Kirsti Paakkasen vuosia kestäneessä perintöriidassa yllätyskäänne

  • 08.11.202215:06
    Marimekko

    Oikeus määräsi pitkäaikaisen luottomiehen selvittämään Kirsti Paakkasen jättiperintöä – omaiset vastustivat

  • 30.03.202221:17
    Marimekko

    "Kirsti muuttui, ihan kuin mies olisi vahtinut" – Kirsti Paakkasen luottomies halutaan sivuun pesänselvittäjän paikalta

  • 30.03.202214:36
    Perintö

    Huolta miljoonaomaisuuden kohtalosta – Kirsti Paakkasen läheiset kyseenalaistavat pitkäaikaisen luottomiehen toiminnan

  • 30.01.202210:39
    Marimekko

    Kirsti Paakkasta muistetaan kahdessa HS:ssa julkaistussa kuolinilmoituksessa: "Suurin niistä on rakkaus"