Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kimmo Vehviläinen oli ennen koko ajan kahvikuppi kädessä: "Se oli minulle tuttipullo"

1:27Kimmo Vehviläinen aloitti radiouransa 90-luvulla KeravallaKimmo Vehviläinen aloitti radiouransa 90-luvulla Keravalla. Katso videolta, miten radiota tehtiin yli 30 vuotta sitten.
Julkaistu 15.05.2024 22:10
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Radiojuontaja Kimmo Vehviläinen litki kahvia aiemmin aamuviidestä iltakymmeneen. Olet mitä syöt -ohjelman Pippa Laukka sai hänet kuitenkin muuttamaan tapojaan. 

Radiojuontaja Kimmo Vehviläinen  on tuttu erityisesti Radio Novan aamulähetyksistä. 

Hän on tottunut juomaan kahvia aamuviidestä iltakymmeneen. Osallistuminen Olet mitä syöt -ohjelmaan sai hänet kuitenkin muuttamaan tottumuksiaan. 

Vehviläinen kertoi lähtötilanteestaan ennen ohjelmaan osallistumista Viiden jälkeen -ohjelmassa 15. toukokuuta. 

– Ihan koko ajan oli kahvikuppi kädessä. En ollut sitä huomannutkaan, että se oli minulle sellainen tuttipullo, turvaväline, se minun termosmukini. Kun lähden aamulla ennen viittä ajamaan töihin, niin haen heti siitä ainoasta auki olevasta paikasta aamukahvin. Sen jälkeen kahvia tuli litkittyä aina iltakymmeneen saakka, Vehviläinen kertoi.

Vehviläinen väitti jopa ohjelman lääkärille Pippa Laukalle, ettei runsas kahvinjuonti vaikuta hänen uneensa. Hän oli lukenut tutkimuksenkin, jonka mukaan se on kiinni geeneistä, vaikuttaako kahvi uneen vai ei. 

– Nyt olen kiinnittänyt siihen huomiota, enkä enää kuuden jälkeen illalla juo kahvia.

Ohjelmaan lähtemistä radiojuontaja joutui miettimään hetkisen, ja ensimmäinen ajatus oli, ettei hän kehtaa lähteä siihen mukaan. 

Lue myös: Elämäntaparemontin tehnyt Vilma Karjalainen jakoi hämmästyttävän kuvaparin muutoksestaan

– Mutta olin jo Selviytyjistä  asti, mistä on aika monta vuotta, miettinyt ryhdistäytymistä ja sitä, että pitäisi löytää liikunta uudelleen sekä tehdä ruokailutottumuksilleni jotakin. Ajattelin, että kun se tapahtuu julkisesti, niin on pakko. 

Vehviläinen ei asettanut mitään tavoitteita, koska ei alussa edes tiennyt, kauanko koko projekti kestää. Lopulta se kesti noin 2,5 kuukautta. 

Vehviläinen on tehnyt aamuradiota noin 20 vuotta. Hän kokee, että iän myötä unentarve on vähentynyt. 

– Kroppani on hienosti muokkautunut siihen, että nukun noin viisi tuntia yössä. Ja sitten ne päiväunet, jotka Pippa minulta kielsi. 10–15 vuotta sitten olin todella väsynyt ja elämä ei maistunut. On se helpottunut ihan hirveästi. Nousen aina aamuisin pirteänä, Vehviläinen kertoi. 

Kimmo Vehviläinen aloitti radiouransa 90-luvulla Keravalla. Katso yllä olevalta videolta, miten radiota tehtiin yli 30 vuotta sitten.

Alta voit katsoa haastattelun kokonaisuudessaan.

15:28Erikoishaastattelussa Kimmo Vehviläinen

Vehviläisen Olet mitä syöt -jakso nähtiin televisiossa huhtikuun lopulla, ja se on edelleen katsottavissa MTV Katsomossa. 

Olet mitä syöt alkoi MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla to 18.4. klo 20. MTV Katsomo+ -tilaajille seuraavan viikon jakso ennakkoon.

Lisää aiheesta:

Näin Timo Jutilan elämä muuttui Olet mitä syöt -ohjelman jälkeenMikael Jungnerin puoliso heitti tälle kuitin elämäntaparemonttiin liittyen: "Kun Pippa Laukka sanoo, niin sitten minä vasta uskon"Näitä asioita Olet mitä syöt -ohjelmassa mukana oleva Viki Eerikkilä ei aio elämäntapamuutoksen aikana tehdäAiemmin julkisuutta karttanut Sanna Ukkola nähdään taas reality-ohjelmassa – kertoo nyt, miksi päätti tehdä täyskäännöksenJuontajalegenda Jorma Pulkkinen täyttää 80 vuotta – tätä ikimuistoista hetkeä uraltaan hän ei unohda: "Takuulla muistan aina"Peter Nyman luotsaamaan myöhäisillan uutuusohjelmaa
Olet mitä syötKimmo VehviläinenPippa LaukkaViiden jälkeenSelviytyjät SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Olet mitä syöt
  • pe20:02
    Pekka Pouta

    Näillä muutoksilla Pekka Pouta sai lisää elinvuosia

  • ke15:15
    Pekka Pouta

    Pekka Pouta saa huolestuttavia uutisia Pippa Laukalta: "Yksi arvo niin korkea, että voisi viitata syöpään"

  • 5.12.19:30
    Pippa Laukka

    Sometähti avaa tuntojaan Olet mitä syöt -ohjelmasta – näin hänellä sujuu nykyään

  • 30.11.13:30
    Timo Jutila

    Timo Jutila laittoi elämäntapansa remonttiin: "Alku oli hankala"

  • 28.11.12:30
    Timo Jutila

    Timo Jutila karisti kahdeksassa viikossa 10 kiloa – tällä pienellä muutoksella se onnistui