Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kim Sainiolta riipaiseva postaus sairaudestaan: "Keho on kahleissa"

15:46Erikoishaastattelussa radiojuontaja Kim Sainio – millaista on elää salakavalan MS-taudin kanssa?Katso videolta haastattelu, jossa Kim Sainio kertoo elämästään MS-taudin kanssa.
Julkaistu 11.05.2024 08:20
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Kim Sainio kertoo tuoreessa Instagram-postauksessaan sairauteensa liittyviä ajatuksiaan.

Radio Rockin Korporaatio-ohjelman juontaja Kim Sainio on kertonut julkisuudessa avoimesti elämästään MS-taudin kanssa. Vuonna 2020 hän kertoi suorassa radiolähetyksessä saaneensa diagnoosin MS-taudista vuonna 2006. 

– Tätähän ei tarvitsisi ihmisen tehdä, mutta koen välttämättömäksi sanoa tämän. Olen umpikyllästynyt näyttelemään jotain sellaista, mitä en ole. Näytelmä on nyt loppu siltä osalta, että aion tulla ensimmäistä kertaa julkisesti ulos, hän alusti tuolloin.

– Vuodesta 2006 asti tämä on ollut mukana. Silloin todettiin minulla MS-tauti, hän kertoi.

MS-tauti on liikunta- ja toimintakykyyn vaikuttava keskushermoston sairaus. Terveyskirjaston mukaan kyseessä on autoimmuunitauti, jossa elimistö hyökkää omia kudoksia vastaan muodostamalla vasta-aineita. Vasta-aineet kohdistuvat aivojen tai selkäytimen valkean aineen hermohaarakkeita ja niitä ympäröivää myeliinivaippaa vastaan.

Sainio jakoi hiljattain Instagram-tililleen julkaisun, jonka sijainniksi on merkitty Meilahden tornisairaala. Julkaisussa hän kertoo sairauteen liittyvistä ajatuksistaan.

– Vaikka olenkin ikuista komiikkaa ja mustan leppeää ironiaa pullollaan. Suosikkikohteena tietysti minä itse. Vaikka "läppä" lentää ja on kiva käydä oman itsensä ja ominaisuuksieni kimppuun äärimmäisellä röyhkeydellä, asioilla on aina välillä myös nöyrähkö kääntöpuoli, hän kirjoittaa julkaisussaan.

– Keho on kahleissa, mutta mieli on vapaa. Mieleni kysyy maailmalta juuri tällä hetkellä "miksi?".
Uskoakseni vastaan tähän tunnin päästä itselleni jotenkin hauskasti ja hieman hymyilen.
Toivottavasti, hän päättää tekstinsä.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Julkaisun kommenttikenttä on täyttynyt lempeistä ja kannustavista viesteistä.

– Olet ajatuksissani, juontaja Kimmo Vehviläinen kirjoittaa.

– Halaus, Kim! toinen someseuraaja kommentoi.

– Tsemppiä ja isosti, kolmas toivottaa.

Sainio kertoi sairaudestaan Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa syksyllä 2023. Tuolloin hän kertoi sairastavansa MS-taudin hitaasti etenevää tautimuotoa ja ottavansa päivän kerrallaan.

– Minulla on selvästi hitaasti etenevä tautimuoto ja viimeisen vuoden aikana on otettu sellainen nopeampi syöksy heikompaan suuntaan. Tässä on tarvittu vähän apulaitteita ja uudelleen myllättyä mieltä. Olen joutunut harjoittelemaan, että mitenkä nyt tämän hetken sairauden tilanteen kanssa eletään, hän kertoi tuolloin.

Näet koko haastattelun yllä olevalta videolta!

Lue myös: Radiojuontaja Kim Sainio kuuli 17 vuotta sitten sairastavansa MS-tautia: "Vilkas ja vähän oikukas ystäväni MS-tauti"

Lisää aiheesta:

Elina sairastui jo pikkutyttönä ultraharvinaiseen tautiin – Suomessa vain muutama kohtalotoveriOnlyfans-tähti Marianne Kallio sai diagnoosin vuosikymmenen jälkeen: "Tuhonnut mun kroppaa viimeiset 10 vuotta"Marja Kihlströmiltä löydettiin keväällä syöpä – muistuttaa tärkeästä asiasta Radiojuontaja Kim Sainio kuuli 17 vuotta sitten sairastavansa MS-tautia: "Vilkas ja vähän oikukas ystäväni MS-tauti"Juontaja Kim Sainio paljasti Radio Rockilla sairastaneensa jo 14 vuotta MS-tautia – "Olen umpikyllästynyt näyttelemään jotain sellaista, mitä en ole"Syöpädiagnoosi pakotti Janni Hussin pysähtymään – loman aikana hän teki haaveistaan totta: "Hattu kourassa töitä etsimään"
MS-tautiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

MS-tauti
  • 31.3.06:13
    Kannabis

    Kannabista lääkkeeksi viljellyt mies vapautui syytteistä – oikeusprofessori ihmeissään

  • 12.12.202415:01
    Christina Applegate

    Christina Applegate muistelee MS-tautinsa ensimmäistä merkkiä: ”En halua masentaa kaikkia”

  • 07.07.202407:28
    Sairaudet ja taudit

    Ensin Maricalta puutui jalka, sitten kylki ja käsivarsi: Tunnottomuus kesti kolme viikkoa – lääkäriltä murskaava diagnoosi

  • 24.04.202417:50
    Christina Applegate

    Näyttelijä Christina Applegate nautti tietämättään ulostetta – sai inhottavia oireita

  • 21.03.202413:11
    LOVE

    Äidin MS-tauti ja kuolema hitsasi siskoksista tiiviin kaksikon – kyyneleet virtaavat LOVE-ohjelmassa