Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kilpailuviraston tutkimusprofessori liikkumisrajoitusten vaikutuksesta erikoiskauppoihin: "Kilpailun vääristyminen on väistämätöntä"

2:03Stockmann varautuu sulkemaan kaikki tavaratalonsa
Julkaistu 26.03.2021 21:46
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

@anukoooo

Hallituksen kaavailemat liikkumisrajoitukset ovat laittaneet erikoiskaupat kovan paikan eteen.

Suunniteltujen rajoitusten mukaan, erikoisliikkeissä asiointia ei laskettaisi välttämättömäksi syyksi liikkua ulkona. Käytännössä kaupat saisivat olla auki, mutta niissä ei saisi asioida.

Kilpailu- ja kuluttajaviraston tutkimusprofessori Mika Malirannan mukaan kilpailun vääristyminen on lähes väistämätöntä näin poikkeuksellisen järeiden rajoitustoimien keskellä.

– Tilanne on hankala koko kansantalouden kannalta ja kilpailun vääristyminen on vain lisätaakka siihen. Kilpailun kannalta ongelmallista on se, että liikkumisrajoitukset koskevat eri yrityksiä eri tavalla ja kilpailu vääristyy.

Malirannan mukaan olisi tärkeää kiinnittää huomiota tukitoimenpiteisiin, joilla yritetään korjata mahdollista markkinoiden vääristymää, joka tässä aiheutuu.

"Edessä aika ainutlaatuinen tilanne"

Maliranta muistuttaa, että nyt ollaan tekemissä todella rajujen toimenpiteiden kanssa.  Lisäksi lainsäädännön valmistajat ovat tehneet päätöksiä hankalassa tilanteessa kiireen ja tilanteen poikkeuksellisuuden vuoksi. 

– Epidemiologeilta tulee viestiä, että tilanne on tosi vakava, oikeusoppineilta tulee viestiä siitä, millaisia rajaehtoja esimerkiksi perustuslaki asettaa, sen lisäksi meillä on valtava kiire ja aika ainutlaatuinen tilanne edessä, josta ei ole aiemmin kokemuksia.

Hallituksen liikkumisrajoitukset voidaan ottaa käyttöön aikaisintaan kahden viikon kuluttua. 

Lisää aiheesta:

Kaupan liiton Mari Kiviniemi MTV:n Uutisextrassa: Tiukka liikkumisrajoitus johtaisi valtion korvausvelvollisuuteen kaupoilleSuomen yrittäjät ja Matkailu- ja ravintola-ala vaativat muutoksia tartuntatautilakiin: "Tiloja ei pidä sulkea varmuuden vuoksi"Eduskunta päättää ravintoloiden sulkemisesta – Pääministeri Marin: Yrityksille tarvitaan lisää tukitoimiaOnko ravintoloiden sulkeminen oikea toimi Kainuussa? Tällaisia täsmennyksiä perustuslakivaliokunta haluaa hallituksen esitykseenProfessorin mukaan hallitus meni liian pitkälle julistaessaan poikkeustilan talousperusteella – kertoo nyt, miksi tästä vääntäminen kriisin edessä on tärkeääEuroparlamentaarikko Virkkunen esittää pienille ja keskisuurille yrityksille miljardin euron koronatukipakettia
KoronarajoituksetKoronavirusTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa