Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinalaisraketti palasi ilmakehään, putosi Intian valtamereen – katso video vain hetki ennen putoamista

0:50Kiinalainen kantoraketti bongattiin ennen putoamista Japanin taivaallaVideo: Kiinalainen kantoraketti bongattiin ennen putoamista Japanin taivaalla
Julkaistu 09.05.2021 06:56(Päivitetty 09.05.2021 07:21)

MTV UUTISET – STT – REUTERS

Kiinalainen kantoraketti on palannut Maan ilmakehään ja sen jäänteitä on pudonnut Intian valtamereen.

Asiasta uutisoi Kiinan valtion televisiokanava pohjaten tietonsa maan avaruusjärjestön tietoihin.

Myös Yhdysvaltain asevoimien dataa käyttävä Space-Track-tarkkailija vahvisti kantoraketin paluun ilmakehään.

– Pitkä marssi 5B:n paluuta seuraavat voivat nyt rentoutua. Raketti on maassa, Space-Track tviittasi.

Pitkä marssi 5B -nimisen raketin 18 tonnin painoinen ydinosa eteni avaruudessa holtittomasti, joten oli arvailujen varassa, mihin päin Maata se osuu. Tämä aiheutti huolta siitä, että raketti osuisi asutusalueelle.

– Putoaminen valtamereen oli koko ajan tilastollisesti todennäköisintä, huippuylipisto Harvardissa toimiva astronomi Jonathan McDowell tviittasi. 

– Näyttää siltä, että Kiina on voittanut uhkapelinsä (ellemme saa uutisia jäänteistä Malediiveilla). Mutta tämä oli kuitenkin holtitonta.

McDowell tuomitsi jo aiemmin Kiinan toimintamallin.

– Se, että valtava kasa metallisirpaleita lentää kohti Maata satojen kilometrien tuntivauhtia, ei ole hyvä toimintamalli, ja Kiinan pitäisi muovata Pitkä marssi 5B -lentojaan välttääkseen tämän.

Yhdysvaltojen puolustusministeri sanoi jo aiemmin, ettei maan asevoimilla ollut suunnitelmia ampua kantorakettia alas. Austin antoi ymmärtää, että kiinalaiset ovat olleet huolimattomia antaessaan raketin pudota kiertoradalta.

Lloyd Austin

Viime vuonna jäämiä toisesta Pitkä marssi -raketista osui kyliin Norsunluurannikolla. Osuma aiheutti aineellisia vahinkoja, mutta kukaan ei kuollut tai loukkaantunut.

Katso alta video: Aalto-yliopiston professori arvioi perjantaina, minkälaista tuhoa 21 tonnia taivaalta putoavaa avaruusromua voi aiheuttaa.

4:25Aalto-yliopiston professori arvioi, minkälaista tuhoa 21 tonnia taivaalta putoavaa avaruusromua voi aiheuttaa

Lue myös: Kantoraketti voi pudota Maahan asutusalueelle viikonloppuna, tarkkaa paikkaa ei voida ennustaa – tältä holtittomasti kieppuva romu näyttää

Lisää aiheesta:

Kiina jälleen kritiikin kohteena avaruusromun takia: Viikko sitten laukaistu raketti putosi mereen – tallentuiko palava alus videolle?Nasan johtaja tyrmistyi Venäjän asekokeesta – syntyneen romun pelättiin uhkaavan ISS-avaruusasemaaHoltittomasti avaruudessa etenevä kantoraketti lähestyy maapalloa – kiinalaisraketin jätteiden todennäköisyys osua asutulle alueelle on hyvin pieniAalto-yliopiston professori arvioi, minkälaista tuhoa 21 tonnia taivaalta putoavaa avaruusromua voi aiheuttaaKantoraketti voi pudota Maahan asutusalueelle viikonloppuna, tarkkaa paikkaa ei voida ennustaa – tältä holtittomasti kieppuva romu näyttääKiinan avaruusasema kohtaa lähipäivinä liekehtivän loppunsa – putoaa hallitsemattomasti maahan
AvaruusKiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus
  • Eilen13:23
    Tutkimustulokset

    Tutkijat löysivät kuusi miljoonaa vuotta vanhaa ilmaa

  • Eilen08:34
    Salaliittoteoriat

    Kim Kardashian totesi uskovansa Kuu-salaliittoteoriaan – Nasa pamautti ronskisti takaisin

  • 26.10.18:45
    Aurinko

    Eurooppa varautuu sähköverkon matalaksi laittavaan supermyrskyyn

  • 25.10.18:53
    Ulkomaat

    Australiasta löytyi savuava avaruusesine keskeltä tietä

  • 21.10.06:14
    Kotimaa

    Suomen taivaalla voi nyt nähdä pyrstötähden paljain silmin