Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kiinalaiset sijoittavat Suomeen 7 miljardilla – "Suomi pärjää Piilaaksolle"

CAMCE:n pääjohtaja Luo Yan (vas.) ja Boreal Bioref Oy:n toimitusjohtaja Heikki Nivala tiedotustilaisuudessa Kemijärvellä, jossa Boreal Bioref ja kiinalainen CAMCE tiedottivat biojalostamoinvestoinnista, 17. helmikuuta 2017.
CAMCE:n pääjohtaja Luo Yan (vas.) ja Boreal Bioref Oy:n toimitusjohtaja Heikki Nivala tiedotustilaisuudessa Kemijärvellä, jossa Boreal Bioref ja kiinalainen CAMCE tiedottivat biojalostamoinvestoinnista, 17. helmikuuta 2017.Lehtikuva
Julkaistu 03.04.2017 17:13

MTV UUTISET–STT

Kiinalaissijoittajien katse on Euroopassa viime vuosina kääntynyt pohjoiseen, ja kiinnostus näkyy Suomessa.

Kansainvälistymispalveluja tarjoavan Finpron alaisen Invest in Finlandin johtaja Antti Aumo kertoo, että kiinalaisten kanssa on parhaillaan käynnissä yli sata aktiivista investointineuvottelua. Luku on Aumon mukaan suuri verrattuna yleiseen tasoon.

Suomeen tulevien kiinalaissijoitusten arvo on noin 7 miljardia, kertoo työ- ja elinkeinoministeriön kansliapäällikkö Jari Gustafsson.

Kiina ylsikin viime vuonna ensimmäistä kertaa kymmenen merkittävimmän sijoittajamaan joukkoon, kun tarkastellaan Suomeen perustettujen ulkomaalaisten yritysten määrää. Tämä käy ilmi Finpron ja Invest in Finlandin seurannasta.

– Viime vuotta voi pitää euroissa mitattuna kiinalaissijoitusten ennätysvuotena. Jatkossa samanlaista investointibuumia ei euromääräisesti välttämättä nähdä, koska viime vuoden luvut perustuvat poikkeuksellisen isoihin yksittäisiin investointeihin, Aumo kertoo.

Pekingissä suurlähettiläänä toiminut Gustafsson huomauttaa, että Suomella on ollut kokoonsa nähden poikkeuksellisen tiivis taloussuhde Kiinaan jo vuosikymmenet.

Kiinan presidentti Xi Jinping vierailee tällä viikolla Helsingissä, mikä osaltaan vahvistaa suhteen jatkumoa. Aumo ja Gustafsson arvioivat kummatkin, että vierailun aikana tuskin on luvassa julkistuksia uusista jättikaupoista, mutta yhteistyösopimuksia todennäköisesti allekirjoitetaan.

"Poliittinen ohjaus etäällä"

Kiinalaisten into shoppailla teknologiayrityksiä on nostanut Euroopassa esiin pelkoja, onko kauppojen takana muutakin kuin taloudellisia tavoitteita. Aumo toppuuttelee huolia.

– Meidän arvio on, että ainakin Suomeen laajentuneet kiinalaisyritykset ovat investoineet pitkäjänteisesti, hyödyntääkseen suomalaista tutkimus- ja kehitysympäristöä.

Gustafsson puolestaan sanoo, että kiinalaisrahaan kannattaa suhtautua samalla tavalla kuin muihin Euroopan ulkopuolelta tuleviin investointeihin.

– Kiinalaisten suhteen ei ole sellaisia erityisiä huolenaiheita, jotka johtaisivat siihen, että kiinalaisia investointeja pitäisi tarkastella eri tavalla kuin esimerkiksi amerikkalaisia investointeja.

Hän pitää Suomeen tulleiden kiinalaissijoitusten poliittista linkkiä melko ohuena.

– Vaikka on kiinalaisia institutionaalisia valtio-omisteisia sijoittajia, ne ovat useimmiten sellaisia, jotka ovat jo Euroopassa ja hakevat nyt mahdollisuuksia muualta.

"Suomi pärjää Piilaaksolle"

Suomessa kiinalaissijoittajia on kiehtonut erityisesti innovaatiot bio-, cleantech- ja digialoilla. Aumon mukaan Suomi pystyy kilpailemaan teknologiaosaamisellaan.

– Jos Kiinasta käsin katsoo, mennäänkö (Kalifornian) Piilaaksoon vai Suomeen, niin esimerkiksi 20 hengen tutkimus- ja kehitystiimin kustannus on puolet pienempi Suomessa kuin Piilaaksossa.

Kiinalaisten huomion ovat onnistuneet kiinnittämään myös suuret biojalostamohankkeet. Esimerkiksi kiinalaisyhtiö Kaidi kaavailee biopolttoaineiden tuotantolaitosta Kemiin. Kaidin Suomen-toimitusjohtaja Carl Haglund kertoo STT:lle sähköpostitse, että hanke etenee hyvin.

– Kiinan presidentin vierailu on positiivinen asia, mutta hankkeemme eteneminen ei ole sidoksissa vierailuun. On hienoa että moni kiinalainen yritys suunnittelee investointeja Suomeen. Näiden yhteisvaikutus on piristysruiske Suomen taloudelle. 

Lisää aiheesta:

Kiina on politiikastaan huolimatta houkutteleva yrityksille: "Jos emme ole siellä, emme pärjää muuallakaan"Ekonomistit kertovat, millä aloilla Suomessa on mahdollisuuksia Kiinan Xin "lempilapsiksi"Stubb ottaa mukaansa Kiinaan valtavan yritysvaltuuskunnan – nämä ovat vierailun talouspanoksetKiina kasvattaa vaikutusvaltaansa, se huolestuttaa eurooppalaisia – tällaiset kasvot maalla on Suomessa: "Maa ei ole monoliitti, joka toimisi kaikkialla samoin"Kiina sijoittaa merkittäviä summia eurooppalaiseen infraan, mutta onko Kiina jo uhka? – "Taloutta voidaan käyttää poliittiseen painostamiseen"Suomen ja Kiinan taloussuhteissa paljon hyödyntämätöntä potentiaalia – "Osaamisperustat toisiaan täydentäviä"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen09:43
    Huijaukset

    Liian hyvää ollakseen totta? Nämä merkit paljastavat sijoitushuijauksen

  • Eilen09:11
    Teollisuus

    Pomon ilme kertoo kaiken: Kemianteollisuus kärvistelee

  • ma16:54
    Aktia Pankki

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti

  • ma14:19
    Huijaukset

    Varo! Sijoitushuijausten määrä on kasvanut merkittävästi

  • ma14:15
    Mitä ihmettä?

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin