Maahanmuuttovirastossa on tehty kesällä turvapaikkapäätöksiä pikatahtia, sillä päätöksiä on tehtailtu 700-800 kappaletta viikossa.
Kotouttamisesta vastaavasta työministeriöstä kerrotaan, että kielteisiä päätöksiä on tehty ennakoitua suurempi määrä. Tämä on saanut Maahanmuuttoviraston ja kotouttamisesta vastaavan Työ- ja elinkeinoministeriön miettimään, mikä on järkevä kuntapaikkojen tavoitemäärä – onko 10 000 kuntapaikan tavoite sittenkin liian suuri?
– Tätä me on itse asiassa juuri katsomme. Mikäli näitä päätöksiä tuleekin vähemmän, niin totta kai tarvitaan sitten kuntapaikkojakin vähemmän, Työ- ja elinkeinoministeriön maahanmuuttojohtaja Sonja Hämäläinen sanoo.
– Mutta samalla on hyvä muistaa, että meillä on kiintiöpakolaisia. Meillä on syyrialaisia Turkista ja näitä EU-siirtoja, että näitä kuntapaikkoja kyllä tarvitaan jatkossakin, Hämäläinen jatkaa.
Tähän mennessä kuntapaikkoja on saavutettu yli 4000.
Suurimmalle osalle irakilaisista kielteinen päätös
Suomeen on viimeisen 7 kuukauden aikana tullut noin 3700 turvapaikanhakijaa. Samaan aikaan maahanmuuttovirastossa taotaan turvapaikkapäätöksiä vauhdilla: Pelkästään kesä-heinäkuussa päätöksiä on tehty noin 5400.
Irakilaisia on turvapaikanhakijoista kaksi kolmasosaa. Heistä suurin osa on saanut kielteisen päätöksen.
– Vain kymmenen prosenttia irakilaisten päätöksistä on ollut myönteisiä ja 80 prosenttia kielteisiä, kertoo Maahanmuuttoviraston tulosalueen johtaja Antti Lehtinen.