Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KHO: Talebanissa alaikäisenä sotarikoksia tehneelle ei voitu antaa turvapaikkaa Suomesta

Mies oli kertomansa mukaan pakotettu liittymään Talebanin joukkoihin vuonna 2014 hänen ollessaan 15–16-vuotias. Arkistokuva.
Mies oli kertomansa mukaan pakotettu liittymään Talebanin joukkoihin vuonna 2014 hänen ollessaan 15–16-vuotias. Arkistokuva.
Julkaistu 08.04.2025 16:52

MTV UUTISET – STT

Turvapaikanhakija oli Taleban-järjestössä toimiessaan osallistunut teloituksiin.

Äärijärjestö Talebanin jäsenenä sotarikoksia tehneelle miehelle ei voitu antaa turvapaikkaa Suomesta. Näin katsoo korkein hallinto-oikeus (KHO) ennakkopäätöksessään.

Päätöksessä kerrotaan, että mies oli vainon vaarassa kotimaassaan Afganistanissa. Maahanmuuttovirasto (Migri) ei kuitenkaan myöntänyt hänelle turvapaikkaa eikä oleskelulupaa toissijaisen suojelun perusteella, koska oli syytä epäillä hänen tehneen sotarikoksen. Sen sijaan Migri myönsi hänelle tilapäisen oleskeluluvan yhdeksi vuodeksi.

Hallinto-oikeus piti Migrin päätöksen ennallaan. Turvapaikanhakija vei asian vielä korkeimpaan hallinto-oikeuteen, joka myönsi hänelle valitusluvan.

Mies oli kertomansa mukaan pakotettu liittymään Talebanin joukkoihin vuonna 2014 hänen ollessaan 15–16-vuotias. Talebanin jäsenenä hän oli osallistunut kolme kertaa vangittujen teloituksiin ja yhteensä seitsemän ihmisen surmaamiseen. KHO:n mukaan tekoja oli pidettävä sotarikoksina.

Lue myös: Taleban yritti katkaista Maryamin pakomatkan Suomeen – kaksi naista kertoo synkästä todellisuudesta

Myönsi osallistuneensa teloituksiin

Mies myönsi osallistuneensa ampumalla tehtyihin teloituksiin ja myönsi, että teot olivat sotarikoksia. Hän kuitenkin sanoi toimineensa pakkotilassa ja katsoi, ettei ole henkilökohtaisessa vastuussa osallisuudestaan sotarikoksiin.

Mies vetosi siihen, että olisi voinut odottaa joutuvansa itse ammutuksi, jos olisi kieltäytynyt ampumasta. Hän kertoi tienneensä, etteivät ammuttavat olleet syyllistyneet rikoksiin.

Mies oli kertomansa mukaan paennut myöhemmin Talebanista.

Lue myös: Kännissä autolla kaverin apuun, väärennöksellä leikkaukseen – pakkotilassa tehdystä rikoksesta ei saa rangaistusta

Talebanien toiminnassa noin vuoden

KHO:n arvioinnissa oli kyse siitä, oliko turvapaikanhakijan katsottava olevan henkilökohtaisessa vastuussa teoistaan.

Oikeuden mukaan olosuhteet Taleban-järjestössä olivat painostavat ja mahdollisesti muodostivat potentiaalisen uhan turvapaikanhakijan hengelle ja terveydelle.

KHO kuitenkin totesi, että mies oli ollut talebanien toiminnassa noin vuoden eikä ollut ensimmäistä ampumistilannetta lukuun ottamatta pyrkinyt kieltäytymään hänelle annetuista tehtävistä.

KHO katsoi, ettei turvapaikanhakijan henki tai terveys ollut välittömästi uhattuna eikä hän toiminut pakkotilassa. Oikeuden mukaan miehelle ei voitu antaa turvapaikkaa Suomesta, koska hän oli tehnyt sotarikoksen, eikä kyse ollut pakkotilasta. KHO hylkäsi miehen valituksen.

Lue myös: Amnesty: Talebaniin naisiin ja tyttöihin kohdistamaa sortoa tutkittava rikoksena ihmisyyttä vastaan

9:01Kaksi Suomeen paennutta afgaaninaista kertoo tyttöjen synkästä todellisuudesta Taleban-hallinnon allaKaksi Suomeen paennutta afgaaninaista kertoo tyttöjen synkästä todellisuudesta Taleban-hallinnon alla.

Lisää aiheesta:

Oikeusministeriö on evännyt Turkin pyyntöjä luovuttaa ihmisiä, joita maa pitää terroristijärjestön jäseninäIsis-joukkomurhaan syyttömäksi todetut irakilaiskaksoset haluavat saman korvauksen kuin Anneli Auer – Suomen valtio vastustaa oikeudessaOikeudelta poikkeuksellinen päätös: Koko ikänsä Suomessa asunut somalialaismies karkotetaan Somaliaan pitkän rötösputken takiaIsänsä kuoleman lavastamisesta ja tuhansien korvaushuijauksesta epäilty tytär kertonut elämästään medioissa – ”Olisinpa minäkin palannut ja kuollut perheeni kanssa”Maahanmuuttovirasto käy läpi noin 500 viraston tekemää turvapaikkapäätöstä Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen antaman ratkaisun takiaSuomi hylkäsi turvapaikan, mies ammuttiin myöhemmin kadulle Irakissa – Euroopan ihmisoikeustuomioistuin arvioi tänään, palauttiko Suomi miehen Irakiin väärin perustein
SotarikoksetTalebanKorkein hallinto-oikeusAfganistanMaahanmuuttovirastoTurvapaikanhakijatRikos

Tuoreimmat aiheesta

Sotarikokset
  • ti09:23
    Ukrainan sota

    Raportti: Venäjä on syyllistynyt rikoksiin ihmisyyttä vastaan

  • 25.9.18:56
    Itäraja

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"

  • 25.9.18:31
    Israel

    Sotarikoksista syytetyllä Netanjahulla omituinen lentoreitti Euroopan yli

  • 21.9.14:33
    Ukrainan sota

    ISW: Venäläisjoukot naamioituivat siviileiksi ja teloittivat ukrainalaisia

  • 3.9.19:39
    Ukrainan sota

    Putin toivotti Zelenskyin tervetulleeksi Moskovaan – Ukraina: Ei tule onnistumaan