Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeuden mukaan oikeuskanslerinvirasto rikkoi lakia salatessaan asiakirjat ex-ministeri Anne Bernerin siirtymisestä SEB-pankin hallitukseen

1:45Berner jatkaa tehtävässään pankkipestistä huolimattaNäin Bernerin siirtoa käsiteltiin eduskunnassa – hän sai jatkaa ministerinä vielä helmikuussa 2019.
Julkaistu 01.11.2021 13:31

MTV UUTISET – STT

Oikeuskanslerinviraston päätös salata asiakirjoja entisen liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin siirtymisestä Skandinaviska Enskilda Bankenin (SEB) hallitukseen oli lainvastainen, linjaa korkein hallinto-oikeus (KHO).

KHO:n käsiteltävänä oli kysymys siitä, sovellettiinko kyseessä oleviin sähköpostiviesteihin julkisuuslakia vai jäivätkö ne sisäistä työskentelyä varten laadittuina lain soveltamisalan ulkopuolelle.

Viestit olivat Bernerin ja oikeuskanslerin välisiä.

KHO:n mukaan viesteissä ei ollut kyse toisarvoisista asiakirjoista, vaan oikeuskanslerin nimenomaisista kannanotoista ja näkemyksistä liikenne- ja viestintäministerin asemaa ja toimintaa koskeviin, julkisen vallankäytön kannalta merkittäviin kysymyksiin.

Oikeuskanslerinvirasto ei vuonna 2019 antanut Ylelle oikeuskansleri Tuomas Pöystin sekä silloisen pääministerin Juha Sipilän (kesk.) ja ministeri Anne Bernerin (kesk.) viestinvaihtoa.

Ylen toimittaja oli pyytänyt saada oikeuskanslerin sähköpostit ja kirjalliset ohjeet, jotka liittyivät Bernerin siirtymiseen ruotsalaispankki SEB:n hallitukseen.

Pöysti otti sähköpostiviesteissään kantaa Bernerin edellytyksiin jatkaa ministerin tehtävässä uudessa tilanteessa.

Helsingin hallinto-oikeuden päätöksen mukaan viestit liittyivät liikenne- ja viestintäministerin tehtävässään käyttämään julkiseen valtaan, joten ne ovat julkisia.

Oikeuskanslerinvirasto valitti asiasta korkeimpaan hallinto-oikeuteen.

Lisää aiheesta:

Valtioneuvoston kanslia ei luovuta Marinille lähetettyjä lobbausviestejä Veikkaus-rahoista – professori ihmettelee valikoivaa salailuaJulkisoikeuden professorilta kovaa kritiikkiä VNK:n salauspäätöksestä: "Ei niin, että annetaan puoliautomaattisesti vastaus"Valtioneuvoston kanslia salaa Marinin ja virkamiesten viestit oikeuskansleri PöystilleOikeuskansleri Pöysti: Suurempi etäisyys voi olla perusteltua valvojan uskottavuudelle – ei aio jatkossa osallistua valmisteleviin neuvotteluihinBerner keskusteli oikeuskanslerin kanssa ennen ehdokkuuttaan SEB:n hallitukseen: "Toimintakykyisen ministerin ja pörssiyhtiön hallituksen jäsenyys on huonosti yhteensovitettavissa"Apulaisoikeuskansleri: Finavian omistajaohjauksessa on parannettavaa – valtio-omistaja puuttui operatiiviseen toimintaan
Korkein hallinto-oikeusAnne BernerKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Korkein hallinto-oikeus
  • 28.10.18:21
    Rakentaminen

    Valtioneuvoston linnan sisäpihan talon saa purkaa

  • 27.5.21:15
    Talous

    Wolt ja Foodora muuttivat kaikessa hiljaisuudessa lähettien sopimusehtoja – "Seikka, jota KHO ei ole ottanut huomioon"

  • 22.5.14:38
    Talous

    Analyysi: Ruokalähettibisnes sai iskun vasten kasvoja – maksavatko wolttaajat sen?

  • 8.4.16:52
    Sotarikokset

    KHO: Talebanissa alaikäisenä sotarikoksia tehneelle ei voitu antaa turvapaikkaa Suomesta

  • 3.2.15:25
    Helsingin Sanomat

    KHO: Varakas valittaja ei saanut tahtoaan läpi – tiedot pysyivät median verokoneissa