Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kevyen polttoöljyn veroa vaaditaan alennettavaksi

omakotitalo
omakotitaloCopyright MTV Oy 1999
Julkaistu 11.09.2000 15:39

Kevyen polttoöljyn hinta on yli kaksinkertaistunut vajaassa kahdessa vuodessa. Viime vuoden alusta tämän vuoden elokuun loppuun keskihinta on noussut 1,36 markasta 2,64 markkaan. Öljylämmittäjien kaksinkertaistuneista maksuista ovat hyötyneet öljyntuottajat sekä valtio kasvanein verotuloin. Omakotiliiton mielestä nyt pitää laskea kevyen polttoöljyn verotusta.

Kevyen polttoöljyn nykyinen lähes kolmen markan litrahinta pitää sisällään noin 40 penniä kiinteitä energiaveroja sekä huoltovarmuusmaksua. Energiaverosta joudutaan maksamaan vielä arvonlisäveroa! Öljyn hinnan noustessa arvonlisäveron tuotto valtiolle on noussut vastaavasti.

Omakotiliitto vaatii kiinteän 10,9 pennin vero-osuuden poistamista kevyen polttoöljyn hinnasta. Samalla arvonlisäveron osuus keventyisi vastaavassa suhteessa. "Alennus ei ole suuri, mutta oikeansuuntainen ja periaatteellisesti tärkeä. Vaadittu fiskaalisen veron osuus on täysin harkinnanvarainen, eikä Suomi ole sitoutunut kireään verotukseen millään kansainvälisellä sopimuksella. Raskaasta polttoöljystä ei peritä vastaavaa veroa kuin kevyestä polttoöljystä, vaikkakin ympäristön kannalta raskas polttoöljy on haitallisempaa", Suomen Omakotiliiton toiminnanjohtaja Juhani Nenonen toteaa.

"Julkisuudessa on kyllä puhuttu bensan hinnasta, mutta lämmitysöljyn hinnan raju nousu on unohtunut", Nenonen sanoo. "Energiaverotuksesta puhuttaessa ei juuri muisteta kotitalouksien energian käyttöä ja sen aiheuttamia kustannuksia. On väärin sälyttää haittaveroja yksin kuluttajille. Loppukäyttäjinä kotitaloudet eivät voi vähentää energiahinnan arvonverolisäosuutta yritysten tavoin."

"Energiaa tarvitaan asuntojen lämmittämiseksi yhtä paljon kuin ennenkin, koska kylmät talvet ja syksyt kasvattavat öljylämmittäjäperheen energialaskua", Nenonen toteaa. "Asumisen energiankulutuksessa on olematon hintajousto, koska Suomessa on pakko lämmittää hinnasta piittaamatta."

"Syksyn lähestyessä keskustelu tuloveron alennuksesta on vilkastunut. On outoa, jos samalla kuluttajien energianverotuksen annetaan kiristyä. Nyt on aika alentaa kevyen polttoöljyn verotusta", vaatii Juhani Nenonen.

Lisää aiheesta:

Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussaTyöpäivä on taas pulkassa, mutta mikä ihme on tämä "pulkka"? Älä missään nimessä heitä pois ylijäänyttä riisiä! Yksi temppu tekee siitä todellisen herkunSorrutko yleiseen mokaan suun hygieniassa? "90 prosentilla on parantamisen varaa"Paistopisteiltä löytyy "ylivoimainen välipala" – leipomojohtaja nimeää käänteentekevän hetken suosiossaMiksi jatkuvasti pissattaa? Urologi selittää
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 17:22
    Ruoka

    Käsittämätön ilmiö: Kauppojen joulukalentereita ja -pipareita hävikkiin jo syyskuussa

  • 16:11
    Sanonnat

    Työpäivä on taas pulkassa, mutta mikä ihme on tämä "pulkka"?

  • 14:04
    Ruoka

    Älä missään nimessä heitä pois ylijäänyttä riisiä! Yksi temppu tekee siitä todellisen herkun

  • 11:26
    Suun terveys

    Sorrutko yleiseen mokaan suun hygieniassa? "90 prosentilla on parantamisen varaa"

  • 08:22
    Ruoka

    Paistopisteiltä löytyy "ylivoimainen välipala" – leipomojohtaja nimeää käänteentekevän hetken suosiossa