Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskustan puheenjohtajakisa kiristyy: Yli 400 naista tukee Kulmunia, Kaikkosella ministeritason tukea

Antti Kaikkosen ja Katri Kulmunin tukijat astuvat esiin muutama päivä ennen ratkaisevaa valintaa.
Antti Kaikkosen ja Katri Kulmunin tukijat astuvat esiin muutama päivä ennen ratkaisevaa valintaa.
Julkaistu 04.09.2019 15:57

MTV UUTISET – STT

Elinkeinoministeri Katri Kulmunin valintaa keskustan uudeksi puheenjohtajaksi on ilmoittautunut tukemaan 456 naista, joista monet ovat keskustan järjestöaktiiveja. Jo aiemmin keskustan naisjärjestö on asettunut tukemaan Kulmunia.

– Ei tietenkään naista pidä tukea vain siksi, että hän on nainen, sanoo Kulmunin kampanjapäällikkö, Peräpohjolan keskustanaisten puheenjohtaja Tuija Palosaari tiedotteessa.

Hänen mukaansa Kulmunin kyvyt, vahva aatteellisuus ja pitkä kokemus keskustalaisen kansanliikkeen eri tasoilta antavat loistavat edellytykset palauttaa keskusta vaalivoittojen tielle.

– Eikä siinä tietenkään ole mitään pahaa, että hän on napakka nainen, joka uskaltaa pitää päänsä ja puolustaa näkemyksiään myös miesten maailmassa, Palosaari jatkaa.

Kulmunin tueksi on ilmoittautunut myös muun muassa europarlamenttiin siirtynyt Mauri Pekkarinen sekä joukko muita keskustan miespuolisia veteraanipoliitikkoja.

Keskusta valitsee uuden puheenjohtajan lauantaina Kouvolassa.

Ministeritason tukea Kaikkoselle

Aiemmin tänään joukko keskustan tunnetuimpia naispoliitikkoja asettui tukemaan Antti Kaikkosta keskustan uudeksi puheenjohtajaksi. Kaikkosen kannattajiksi ilmoittautuvat muun muassa entinen pääministeri ja puoluejohtaja Anneli Jäätteenmäki sekä entiset ministerit Liisa Hyssälä, Eeva Kuuskoski ja Anu Vehviläinen.


Lisäksi listalla ovat mukana europarlamentaarikko Elsi Katainen ja kansanedustajana ja europarlamentaarikkona toiminut Mirja Ryynänen.

– Keskustan puheenjohtajan tehtävä on vaativa, painava vastuun paikka. Näemme, että nyt vaikeassa tilanteessa puolue tarvitsee kokeneen, keskustelevan puheenjohtajan, jolla on laaja käsitys suomalaisten erilaisista elämänpiireistä, Kaikkosen tukijat toteavat.

Ministerin tehtävästä perhevapaalle jäänyt Annika Saarikko ilmoittautui Kaikkosen kannattajaksi eilen.

Lisää aiheesta:

Saarikon mukaan Kulmunin ministeriero herätti kentällä pohdintaa puoluejohtajan asemasta – "Olen aivan varma, että tämä kisa tarvittiin" Kansanedustaja Petri Honkonen kertoo pyrkivänsä Keskustan puheenjohtajaksi – Saarikko haastoi Kulmunin jo viime torstainaAnnika Saarikko haastaa Katri Kulmunin keskustan puheenjohtajakisassa – "Keskustan väki ansaitsee vaihtoehdon"Keskustan superjännittävä puheenjohtajakisa ratkeaa tänään Kouvolassa – astuuko Sipilän saappaisiin Kaikkonen vai Kulmuni?Keskustan puheenjohtajakisan tulos yhä täysin auki – piirijohtajilta tukea sekä Kaikkoselle että Kulmunille: "Helposti yritetään tehdä vastakkainasettelua etelän ja pohjoisen välillä"Kommentti: Kaikkosesta keskustan uusi Messias?
PolitiikkaYhteiskuntaSuomen KeskustaKatri KulmuniAntti KaikkonenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"

  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 05:22
    Antti Lindtman

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö