Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskusta aloitti puoluekokouksensa – Sipilä kehui väistyvän ”Pappa” Laanisen hoksnokkaa

Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä puhuu keskustan puoluekokouksen avajaisjuhlassa Seinäjoella 10. kesäkuuta 2016. Oikealla puoluesihteeri Timo Laaninen.
Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä puhuu keskustan puoluekokouksen avajaisjuhlassa Seinäjoella 10. kesäkuuta 2016. Oikealla puoluesihteeri Timo Laaninen. Lehtikuva
Julkaistu 10.06.2016 16:25
Toimittajan kuva

Timo Haapala

timo.haapala@mtv.fi

TimoHaapala

Keskusta aloitti puoluekokouksensa Seinäjoella kuuntelemalla puheenjohtaja Juha Sipilän kehuja aisaparilleen, paikkansa lauantaina jättävälle puoluesihteeri Timo ”Pappa” Laaniselle. Sipilän mukaan Laanisen ”poliittinen hoksnokka”on ollut ”uskomaton”.

Lauantaina nähtävä Timo Laanisen seuraajan valinta on keskustan puoluekokouksen suurin henkilöpäätös.

Kokenut Laaninen on johtanut keskustan puoluetoimistoa kuusi vuotta. Lahden puoluekokouksessa 2010 hän voitti kisassa Jarmo Korhosen.

Laaninen on ollut myös kolmen keskustalaisen pääministerin erityisavustaja Esko Ahon (kesk.) 1991–95 pääministerikaudelta lähtien.

– Pappa Laaninen on tuonut ryhmään (keskustan puoluejohto) jatkuvuuden ja uskomattoman poliittisen hoksnokkansa, puolueen puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä hehkutti.

Viisi ehdokasta seuraajaksi

Laanisen paikalle pyrkii lauantain vaalissa viisi ehdokasta: Mari Kokko, Sami Kilpeläinen, Jouni Ovaska, Riikka Pirkkalainen ja Olli Riikonen.

keskusta-puoluesihteeriehdokkaat
MTV Uutiset

Aikaisempien vuosien puoluesihteerivalintoihin nähden tilanne on suorastaan kummallisen rauhallinen. Kenenkään puolesta ei käydä silmitöntä junttaa  puolesta eikä vastaan ja harva puoluekokousedustaja uskaltaa edes ennustaa kuka valitaan.

Kaksi kärkiehdokasta ovat ehkä puoluevaltuuston puheenjohtaja Jouni Ovaska ja puoluetoimiston tiedotusvastaava Mari Kokko.

Varapuheenjohtajat vaikuttavat valintaan

Ennen puoluesihteerivalintaan keskusta valitsee kolme varapuheenjohtajaa, millä on vaikutusta myös sen jälkeen käytävään puoluesihteerivaaliin.

Varapuheenjohtajiksi pyrkivät Hannakaisa Heikkinen, Hanna Huttunen, Anne Kalmari, Katri Kulmuni, Antti Kurvinen, Juha Rehula ja Annina Ruottu.

keskusta-varapuheenjohtajaehdokkaatMTV Uutiset

Vahvin kannatus on torniolaisella kansanedustajalla Katri Kulmunilla sekä perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehulalla, joka hakee ainoana nykyisistä varapuheenjohtajista jatkokautta.

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi vahvoilla on kauhavalainen kansanedustaja Antti Kurvinen. Jos Kurvinen valitaan, puoluejohto on tulossa niin miehiseksi, että se vahvistaa Mari Kokon asemaa puoluesihteerivaalissa.

Sunnuntaina keskusta nimeää presidenttiehdokkaakseen Matti Vanhasen.

Lisää aiheesta:

Keskustan puheenjohtajaksi on valittu Annika Saarikko – "Sanon tämän niin painokkaasti kuin osaan: me tarvitsemme sinua Katri jatkossakin"Katri Kulmunilla on kolme haastajaa keskustan puheenjohtajakisassa – ennakkosuosikki Saarikko, vaivihkaa puheenjohtajistoon noussut Honkonen ja Posi TV:n perustaja TiainenSaarikon mukaan Kulmunin ministeriero herätti kentällä pohdintaa puoluejohtajan asemasta – "Olen aivan varma, että tämä kisa tarvittiin" Kansanedustaja Petri Honkonen kertoo pyrkivänsä Keskustan puheenjohtajaksi – Saarikko haastoi Kulmunin jo viime torstainaKeskustan superjännittävä puheenjohtajakisa ratkeaa tänään Kouvolassa – astuuko Sipilän saappaisiin Kaikkonen vai Kulmuni?Timo Laaninen jättämässä keskustan puoluesihteerin tehtävät
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • Eilen21:09
    Räjähdykset

    Hotelli Joronjäljen omistaja: Räjähdyksellä saattaa olla kolmaskin uhri

  • Eilen19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • Eilen19:18
    Mäntsälä

    Poliisi tavoitti miehen, jonka arveltiin olleen avun tarpeessa