Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kekkonen sai "lastenkutsuilla" tietoa huumeista

Kaj Chydenius kotonaan vuonna 2006, jolloin hän sai taiteen valtionpalkinnon.
Kaj Chydenius kotonaan vuonna 2006, jolloin hän sai taiteen valtionpalkinnon.
Julkaistu 03.04.2012 14:30(Päivitetty 04.04.2012 07:58)

Presidentti Kekkonen asutti Tamminiemeä koko 25-vuotisen virkakauden ajan. Saunaseuran lisäksi Tamminiemessä kokoontui nuorten älymystöä Kekkosen "lastenkutsuilla".

Presidentti Urho Kekkonen tapasi yhteiskunnan nuoria vaikuttajia 1960-luvulla Tamminiemessä järjestämissään illanvietoissa. Yleisradion entinen pääjohtaja Eino S. Repo, presidentin poika Matti Kekkonen sekä Tielaitoksen entinen pääjohtaja Jouko Loikkanen valitsivat vieraat "lastenkutsuille".

Eino S. Repo keskustelemassa Kaj Chydeniuksen ja Kaisa Korhosen kanssa Itsenäisyyspäiväkutsuilla 1966.

Kaj Chydenius oli yksi noista nuorista, joka sai kutsun Kekkosen "lastenkutsuille". Tunnettu säveltäjä kuului 1970-luvun alussa vasemmistolaisen poliittisen laululiikkeen kantaviin voimiin.

– Olihan se ilahduttavaa, että siihenastinen työni herätti niin paljon uteliaisuutta, että sain kutsun, Chydenius toteaa.

Iltamat alkoivat Kekkosen tervetuliaispuheella, johon sisältyi paljon huumoria. Vieraat ohjattiin tarkasti määrättyihin 6–8 hengen pöytiin. Kekkonen nousi omalta paikaltaan ja kulki pöydästä pöytään keskustelemaan vieraidensa kanssa.

– Hän halusi tutustua Suomen nuoreen älymystöön. Minusta se oli kunnioitettavaa, Chydenius sanoo.

Vapaata keskustelua

Tilaisuudessa oli jonkin verran suunniteltua ohjelmaa, mutta myös paljon vapaata keskustelua. Pöydissä puheenaiheena olivat erilaiset 60-luvun teemat.

– Muistan elävästi keskustelun huumausaineista, alkoholista ja marihuanasta. Paikalla oli lääkäreitä, jotka tunsivat aihetta, Chydenius sanoo.

Näin Kekkonenkin sai asiasta tietoa, sillä tuskin hänen lähimmällä tuttavapiirillään oli kokemuksia huumausaineista.

– Lastenkutsut oli myös paikka, jossa nuoren älymystön edustajat tapasivat toisiaan. Ammattialat olivat eriytyneet, eivätkä lääkärit ja taiteilijat tavanneet tarpeeksi usein toisiaan, Chydenius kertoo.

Vaikka Kekkonen ilmoitti tervetuliaispuheessaan, että viina ei lopu, tarjoilu kuitenkin loppui siinä vaiheessa, kun pystyttiin vielä hallitusti puhumaan. Tamminiemessä ei riekuttu aamuun asti, vaan jatkoille siirryttiin halutessa esimerkiksi Kalastajatorpalle.

Urho ja Sylvi Kekkonen Tamminiemessä.

Sylvin vieraat

Kaleva-lehden mukaan Jouko Loikkanen on sanonut, ettei "lastenkutsuilla" ollut minkäänlaista vaikutusta Suomen poliittiseen elämään. Hänen mukaansa ne olivat vain hilpeää yhdessäoloa.

Chydenius toteaa, että kestit vaikuttivat ainakin osin kulttuuripolitiikkaan. Esimerkiksi sillä oli merkitystä, missä teatterissa presidentti kävi katsomassa esityksiä.

– On muistettava, etteivät nämä olleet vain Urhon, vaan myös Sylvin lastenkutsut. Sylvi kutsui Tamminiemeen nuoria kirjailijakollegoitaan, Chydenius huomauttaa.

Järjestetyt vierailut piristivät presidenttiperheen elämää, joka eli muuten omassa eristäytyneessä valtakunnassaan. Valtion päämiehen tai -naisen asema ei ole helppo.

– Olemme vastikään saaneet kuulla, kuinka Tarja Halonen on ollut yksinäinen virkakautensa aikana, vaikka onkin kova tyttö käymään teatterissa, Chydenius toteaa.

Studio55.fi/Anette Lehmusruusu

Ex-linnanvouti järkyttyi: Näin vaatimaton on Linnan asuinosa

Kolmen presidentin linnanvouti: Puolisoilla oli muutoshaluja

Kiinnostaako työ presidentin kanssa? Näin linnanvoudit valitaan

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa