Pienet perhefarmarit ovat jääneet katumaastureiden jalkoihin.
Renault Clio on valmistajansa myydyin malli, ja samalla kokoluokkansa suosituin auto Euroopassa. Suomessakin hyvin kaupaksi käyneestä Cliosta on nyt esitelty viides sukupolvi. Edeltävää mallia on meillä myyty vuodesta 2013 lähtien 9000 kappaletta.
Uutuus on taas kerran parempi painos edellisestä, mutta jotakin on menetetty: Clio Sport Tourer eli farmari jää mallistosta pois.
– Farmari on ollut Suomessa tärkeä, sen osuus on ollut 40 prosenttia myynnistä, sanoo Renaultia ja Daciaa maahantuovan Nordic Automotive Servicesin toimitusjohtaja Heikki Vuorinen.
– Capturista haetaan nyt korvaavaa tuotetta. Myyntimäärissä nykyinen taso on lähtökohtana, sanoo Vuorinen.
Captur on Renaultin B-segmentin katumaasturi, jonka uusinta versiota vilautetaan syyskuussa Frankfurtin automessuilla.
Pienehköt farmarit ovatkin yksi toisensa jälkeen poistuneet autonvalmistajien valikoimasta. Clion poistumisen jälkeen jäljellä ei liene muita kuin Škoda Fabia Combi.
Renaultin tapaan monet autonvalmistajat tarjoavat B-segmentin farmarin sijaan saman kokoluokan SUV-korista autoa.
Viisiovisessakin lisää tilaa
Toisaalta pienehköt perheautot ovat kasvaneet kokoa, tai ovat ainakin esimerkiksi uusien alustaratkaisujen ansiosta entistä väljempiä sisältä. Kasvun myötä B-segmentin autot saattavat kiinnostaa myös niitä, jotka ovat aiemmin ajaneet pykälää suuremmilla, C-segmentin viisiovisilla perheautoilla.


