Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kati-äiti ja Minea-tytär syntyivät molemmat karkauspäivänä: "Onhan tämä aikamoinen sattuma"

Shutterstock
Julkaistu 29.02.2016 07:45
Toimittajan kuva

Eeva Louko

eeva.louko@mtv.fi

Kemistä kotoisin oleva Kati Raati, 31, juhlii karkauspäivänä syntymäpäiviään. Se on vasta 8. kerta, kun Raati puhaltaa kynttilöitä oikeana syntymäpäivänään.

– Vanhemmat päivittelivät synnyttyäni, että pitikin sattua tuolle päivälle, karkauspäivänä syntynyt Kati Raati nauraa puhelimessa.

Salama ei yleensä osu samaan puuhun kahta kertaa, sanotaan. Näin kuitenkin kävi Kati Raatille. Hän on itse syntynyt karkauspäivänä vuonna 1984, ja sattumalta myös hänen kuopuksensa Minea syntyi karkauspäivänä tasan neljä vuotta sitten.

Raatin perhe onkin varsinainen harvinaisuus Suomessa.

– En ole koskaan tavannut toista karkauspäivänä syntynyttä. Onhan se aikamoinen sattuma, että meitä on tässä perheessä kaksi, Raati hymähtää.

Raatia naurattaa hänen muistellessaan neljän vuoden takaista neuvolakäyntiään odottaessaan Minea-kuopusta. Hän ei meinannut uskoa korviaan, kun vauvan lasketuksi ajaksi pamahti sama harvinainen syntymäpäivä kuin hänellä itsellään.

– Pikkuisen meinasi alkaa naurattamaan, kun sen kuuli. Ajattelin kuitenkin, että ei vauvat ikinä kuitenkaan tule ajallaan. Synnytyksen käynnistyttyä ajattelin vielä, ettei seuraavan päivän puolelle menee, Raati muistelee.

Raati-Kati1
Kati Raati on syntynyt karkauspäivänä 29. helmikuuta 1984. Tytär Minea syntyi karkauspäivänä vuonna 2012.

Toisin kuitenkin kävi. Raati synnytti kolmannen lapsensa Minean reilusti karkauspäivän puolella yhdeksän aikaa illalla. 

– Onhan se mukava, kun Minea on meidän ainoa tyttö, pääsen jakamaan tyttären kanssa saman juhlan, Raati fiilistelee.

Tuplajuhlat tulossa

Raati on kuullut erikoisesta syntymäpäivästään vuositolkulla. Erityisesti lapsena häntä välillä harmitti olla huomion keskipisteenä. Nykyään asia menee jo rutiinilla, mitä nyt toimittajat soittelevat kerran neljässä vuodessa.

– Muut lapset kiusoittelivat lapsena minua siitä, että eihän nyt ole sinun oikea syntymäpäiväsi. Vielä nykyäänkin asiaa päivitellään joka ikinen kerta, kun asia tulee ilmi. Itselleni se ei ole niin erikoinen asia enää, olen tottunut siihen. Syntymäpäivästä ei tule ongelmia rekistereissä eikä muussakaan päivittäisessä elämässä, Raati kuvailee.

– Mutta onhan siinä välillä vähän selittämistä kahdelle vanhemmalle pojalleni, miksi äidin oikeat syntymäpäivät on niin harvoin, Raati lisää nauraen.

Raati on vuosien saatossa juhlinut syntymäpäiviään aina 28. helmikuuta, koska helmikuu tuntuu kuukautena omimmalta. Tänä vuonna hän pääsee kuitenkin puhaltamaan kakkukynttilöitä ihan oikeana syntymäpäivänään.

Juhlahumua on ollut ilmassa jo viikonloppuna. Tytär ei tosin vielä ymmärrä erikoislaatuisen syntymäpäivänsä päälle.

– Tuskin teen mitään erikoista. Minealle järjestettiin viikonloppuna kunnon Frozen-teemaiset prinsessajuhlat ja siinä samalla kahviteltiin hieman minuakin, Raati kertoo.

Lisää aiheesta:

Isähaaveista jo luopunut Reijo sai lapsen 60-vuotiaana: "Ei ole koskaan liian myöhäistä hankkia lapsia, onhan tämä aivan erityistä"Kahden suomalaissuvun uskomaton sattuma: Isoisällä, lapsella ja lapsenlapsella on sama syntymäpäivä! "Kyllä ne omiksi numeroikseen tuntee"Fribergeille syntyivät jo kolmannet kaksoset – suurperheessä tarvitaan ruokapöytäkin erikoistilauksena, huvipuistoreissu tulisi liian kalliiksiSeitsemän vuotta täyttävä Putte ei ennen päässyt koskaan juhliin – nyt hän toivoo omille synttäreilleen kaikki lapset, joita kukaan ei kutsuHerkät kuvat ja tarinat: "Papu" ja kumppanit syntyivät ensimmäisten joukossa 2017 – "Vitsailimme jo kesällä, että saadaan eka vauva"MTV.fi löysi Suomen oman pikkuprinssin Tampereelta! Ikäeroa Oscariin vain minuutti
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • 20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • 20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • 19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"