Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kapteeni Mikael Granlundilta johtajan sanoja Leijonien uudesta sukupolvesta

Lehtikuva
Julkaistu 05.05.2018 07:23

Matti Nyrhinen, Herning

Mikael Granlund on Leijonien kapteeni Tanskan MM-kisoissa. Kun Suomi viimeksi juhli maailmanmestaruutta seitsemän vuotta sitten, hän oli 19-vuotias uusi tähti.

LUE MYÖS: Leijonille koottiin superketju tekemään ylivoimatuhoa

MAINOS

MM-KIEKKO

MM-kisat alusta loppuun vain C Morella

Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.

Vaikka Granlund on tätä nykyä vasta 26-vuotias, hän on tämän vuoden kokenutta kaartia, etenkin pelillisesti. Nyt hän on Leijonien johtaja. Hän lausui joukkueesta kaksi äärimmäisen tärkeää sanaa ensimmäisen MM-ottelun alla.

- Vähän on ehkä nuorempia ja tätä niin sanottua uutta sukupolvea tässä joukkueessa enemmän, joten rohkeutta ja ennakkoluulottomuutta on paljon, sen perusteella mitä olen nähnyt ja mitä tunnen äijiä, Granlund sanoi.

- Totta kai niillä isoilla arvoilla mennään, mitä Leijonissa on aina tehty, hän muistutti.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

MM-kisoihin osallistumisesta Granlundilla oli selkeä linja, päätös lähteä oli helppo. Mestaruusvuodesta 2011 lähtien hän on tullut mukaan aina kun vain pystyy.

- Ei tarvinnut miettiä.

- Uskon, että lähestulkoon kaikki suomalaiset jääkiekkoilijat, jos vain pääsevät, tulevat. Aina on eri syitä ja se on normaalia ja kuuluu tähän hommaan. Leijonapaita kiinnosta niin minua kuin varmasti kaikkia muitakin suomalaisia jääkiekkoilijoita, Granlund linjasi.

Omassa ketjussa Granlundilla on neljä vuotta nuoremmat Mikko Rantanen ja Kasperi Kapanen. Hän on pelannut etenkin Leijonissa eniten laitahyökkääjänä, samoin kaksi edellistä kautta NHL:ssä.

- Olen aina sanonut, että voin pelata kumpaa vain, sillä ei ole mitään väliä. Siinä on vähän uusia juttuja – tai uusia ja uusia, olen pelannut koko ikäni sentteriä – mutta pari vuotta enemmän laiturina, niin vähän on uusia juttuja kun on isompi kaukalo ja eri pelityyli kuin Pohjois-Amerikassa. En usko, että tulee mitään ongelmaa, mennään sinne ja tehdään hommia. Ja koitetaan saada kiekkoa noille laitureille, Granlund summasi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Leijonahistorian vanhin MM-ensikertalainen ei osannut odottaa kutsun enää tulevan – ”Pääasia että se tuli”Leijonat-hyökkääjä pelasi ensimmäisen maaottelunsa 28 päivää sitten – nyt MM-joukkueen ykkössentterinä Kanadan kimppuunLeijonien käsissä ratkaisevan erilainen MM-tarina – "Pelaamisessa valovuoden ero"Kasperi Kapanen riemastui huippuketjustaan – "Helvetin hyviä pelimiehiä"Puljujärvi häkeltyi MM-kisojen alun vouhotuksesta – "Siinä minä vain olin"Mikko Rantanen ottanut ison harppauksen viime MM-kisoista – "Onhan se eri tilanne"
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen21:57
    Urheilu

    Teemu Pulkkinen nopeasti sivuun uudessa seurassaan

  • Eilen20:09
    NHL

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen19:46
    Sveitsin Liiga

    Leijonat-puolustaja sai pelikiellon

  • Eilen17:45
    Liiga

    Ville Nieminen pauhasi toisen Liiga-seuran pukukopissa – yksityiskohta pistää silmään

  • Eilen16:40
    Liiga

    Tuttu pelimies palaa HIFK:hon