Kulttuurista ja kehitysyhteistyöstä tehtävät leikkaukset eivät yltäneet eduskunnan joululahjarahoihin.
Vaikka hallitus on leikannut rajusti kulttuurista ja kehitysyhteistyörahoista, sai samoihin asioihin keskittyvä Afrikka-yhdistys mittavan joululahjarahan. Joululahjarahalla tarkoitetaan valtiovarainvaliokunnan tekemiä lisäyksiä hallitukseen esitykseen valtion talousarviosta.
Vahvat Namibia-kytkökset omaava eduskunnan valtiovarainvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Ville Valkonen (kok.) oli päättämässä Pro Suomen eteläisen Afrikan kulttuuri- ja tiedeinstituutti ry:n saamasta 250 000 euron joululahjarahasta.
MTV Uutiset kysyi Namibiasta puhelimitse tavoittamaltaan Valkoselta, ajoiko hän joululahjarahaa yhdistykselle valiokunnan jäsenenä.
Ehdotitko itse tätä rahaa tälle yhdistykselle neuvotteluissa?
– Kyllä, tämä oli yksi niistä ehdotuksista, joita tuin. Toki sen ehdotuksen on tehnyt tämä yhdistys itse.
Lopullisen ratkaisun neuvottelivat hallitusryhmien vastaavat eli Timo Heinonen (kok.), Ville Vähämäki (ps.), Peter Östman (kd.) ja Otto Andersson (r.).
Yhdistys käynnistetään joululahjarahalla
Afrikka-yhdistys perustettiin Patentti- ja rekisterihallituksen mukaan 25. lokakuuta 2024 – juuri ennen kuin joululahjarahoista kerrottiin julkisuuteen.

