Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansalaisuuskoe käyttöön – näin Suomi kiristää kansalaisuuden saamisen ehtoja

20:06Näin Suomi kiristää kansalaisuusvaatimuksia – katso sisäministeriön tiedotustilaisuusNäin Suomi kiristää kansalaisuusvaatimuksia – katso sisäministeriön tiedotustilaisuus.
Julkaistu 16.10.2023 12:50
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Sisäministeriö valmistelee useita kiristyksiä kansalaisuuden ehtoihin. Ensimmäiset lakiesitykset viedään eduskuntaan jo ensi keväänä. 

Hallitus aikoo kiristää kansalaisuuden saamisen ehtoja. Muun muassa asumisaika- ja toimeentuloedellytyksiä kiristetään, ja käyttöön otetaan kansalaisuuskoe. 

– Tavoitteena on, että Suomen kansalaisuuden saaminen ei ole automaatio, vaan palkinto onnistuneesta kotoutumisesta, kertoi sisäministeri Mari Rantanen (ps.)- maanantaina ministeriön tiedotustilaisuuden jälkeen.

Lakimuutoksia valmistellaan parhaillaan sisäministeriössä. Ne toteutetaan kolmessa vaiheessa niin, että ensimmäiset lakiesitykset viedään eduskuntaan ensi keväänä, loputkin vuoteen 2025 mennessä. Lakimuutokset perustuvat hallitusohjelman kirjauksiin.

Asumisaikavaatimus pitenisi kahdeksaan vuoteen

Ensimmäisessä vaiheessa kansalaisuuden ehtona olevaa asumisaikavaatimusta pidennettäisiin nykyisestä viidestä vuodesta kahdeksaan vuoteen. Lisäksi jatkossa asumisajaksi hyväksyttäisiin vain oleskeluluvalla tapahtunut oleskelu.

Myös asumisaikaan hyväksyttävien ulkomaanpäivien määrää vähennettäisiin. 

Lue myös: Sisäministeriö valmistelee tiukennuksia Suomen kansalaisuuden saamiseen – kansalaisuus pitää ansaita ja sen voi menettää

Lakiesitykset on määrä viedä eduskuntaan ensi keväänä.

Kelan tuki ei täyttäisi toimeentuloedellytystä

Toisessa vaiheessa tiukennettaisiin muun muassa toimeentuloedellytystä. Nykyisin hakijan on osoitettava, mistä hän saa toimeentulonsa, ja vaatimuksen voi täyttää myös sosiaalietuuksilla.

–  Ajatuksena on se, että jos toimeentulo esitetään Kelan etuuspäätöksillä niin ei liene se, mitä sen halutaan olevan, Rantanen sanoo.

Rantasen mukaan vielä ei ole tiedossa, kuinka paljon hakijan olisi tienattava, jotta toimeentuloedellytys täyttyy.

Lisäksi nuhteettomuusedellytyksiä aiotaan kiristää. Nuhteettomuusedellytys tarkoittaa, että kansalaisuutta ei voi saada, tai sen voi menettää, jos on syyllistynyt tiettyihin vakaviin rikoksiin, kuten terrorismi- tai maanpetosrikoksiin. 

Hallitus haluaa, että jatkossa kansalaisuuden voisi menettää myös esimerkiksi toimimalla petollisesti, antamalla vääriä tietoja tai salaamalla olennaisen seikan. Lisäksi jatkossa kansalaisuutta ei voisi saada ilman, että on itse aktiivinen oman henkilöllisyytensä selvittämisessä viranomaisille.

Lakimuutokset aiotaan viedä eduskuntaan syksyllä 2024.

Lue myös: Kansalaisuus- ja oleskelulupalakien kiristysten pelätään heikentävän Suomen vetovoimaa – "Kokeeko ihminen olonsa tervetulleeksi?"

Kansalaisuuskoe otetaan käyttöön

Kolmannessa vaiheessa hallitus aikoo ottaa käyttöön kansalaisuuskokeen, jolla mitataan tuntemusta suomalaisesta yhteiskunnasta. Tähän asti Suomessa on ollut käytössä vain kielikoe.

–  Tämän kokeen tulisi mitata suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteiden osaamista, kuten demokratiaosaamista, tasa-arvon osaamista, suomalaisten arvojen ja yhteiskunnan osaamista, Rantanen sanoo.

Vastaava kansalaisuuskoe on käytössä osassa EU-maita.

– Jos katsoo muita maita, joissa tämä on käytössä, niin siellä mitataan esimerkiksi yhteiskunnan tuntemusta ja kyseisen maan historiaa, Rantanen sanoo. 

Käytännön toteutustapa ja kokeen kysymykset eivät vielä ole tiedossa. Rantanen ei osaa arvioida, kuinka haastava koe tulee olemaan, ja läpäisisivätkö suomalaiset kokeen.

Kysymykset tulee laatimaan työryhmä, johon kuuluu muun muassa opetus- ja kulttuuriministeriön asiantuntijoita. Todennäköisesti kysymykset vaihtuvat säännöllisin väliajoin.

Lakiesitys kansalaisuuskokeesta aiotaan antaa eduskunnalle keväällä 2025. 

Juttua muokattu 16.10. kello 13.42: Lisätty maininta "Lakimuutokset perustuvat hallitusohjelman kirjauksiin."

Lisää aiheesta:

Suomen kansalaisuuden saamista tiukennetaan entisestäänOnko kansalaisuuskoe tarpeellinen uudistus? Tämä siitä tiedetäänPakolaisneuvonta huolissaan kansalaisuuslain muutoksesta: "Turvapaikan saaneilla asumisajan vaatimus voi moninkertaistua"Hallitus haluaa kiristää Suomen kansalaisuuden saamista – näin muualla Euroopassa saa kansalaisuudenPuututaanko kansalaisuusehtojen kiristämisellä jengirikollisuuteen – näin vastaa sisäministeriöKansalaisuus- ja oleskelulupalakien kiristysten pelätään heikentävän Suomen vetovoimaa
PolitiikkaOrpon hallitusLait ja lainsäädäntöMaahanmuuttoPerussuomalaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 08:39
    Rajavalvonta

    EU:n uudet rajatoimet käyttöön tänään – passien leimaaminen loppuu

  • Eilen16:13
    Ben Zyskowicz

    HBL: Ben Zyskowicz ei tiedä, palaako eduskuntaan

  • Eilen15:30
    Media

    "Sieltä tuli vihainen tuijotus" – nämä suomalaistoimittajien kysymykset menivät suurvaltajohtajien ihon alle

  • Eilen14:19
    MTV Uutisextra

    Kaisa Juuso: Ministerin työ on omaishoitajan työtä raskaampaa

  • Eilen10:05
    MTV Uutisextra

    Ministeri Juuso ampuu alas ajatuksen aikuisten lisävastuusta vanhemmistaan: "Maksamme korkeita veroja"