Uusi kansalaisaloite ajaa tasa-arvoista hinnoittelua kampaamo- ja parturipalveluille. Naiset joutuvat usein pulittamaan hiustenleikkuustaan enemmän.
Naisten hiustenleikkuu alk. 25 euroa – miehet 15 euroa. Kuulostaako tutulta? Osa parturikampaamoista hinnoittelee edelleen palvelunsa sukupuolikohtaisesti, vaikka lain mukaan miehillä ja naisilla on oltava tasavertaiset mahdollisuudet hankkia parturi- ja kampaamopalveluita.
Parturi-kampaamoalan yritys Cutters on pannut alulle kansalaisaloitteen, joka ajaa tasa-arvoista hinnoittelumallia alalle.
– Miksi naisten pitäisi maksaa hiustenleikkuustaan enemmän? Tilanne ei ole vuosien aikana edelleenkään parantunut, tilanne vain kärjistyy, Cuttersin toimitusjohtaja Akipekka Ikonen kertoo tiedotteessa kansalaisaloitteen taustaa.
LUE MYÖS: Aborttilain muutos etenee eduskuntaan – 50 vuotta vanha laki syyniin: "Nykyisessä laissa on kaksi kipukohtaa"
Tasa-arvolain mukaan hinnoittelu ei saa perustua sukupuoleen
Tasa-arvolaki edellyttää, että parturi- ja kampaamoyrittäjä tarjoaa palvelujaan kummallekin sukupuolelle.
