Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kannattaako taktinen äänestäminen presidentinvaaleissa? Asiantuntijat arvioivat

1:52Taktista äänestämistä? "Nämä ovat ne vaalit, joissa oikeasti voi taktikoida"Taktista äänestämistä? "Nämä ovat ne vaalit, joissa oikeasti voi taktikoida"
Julkaistu 17.01.2024 06:28
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Antaako oma ääni reilusti omalle suosikille, vai äänestääkö niin, että ei-toivottu ehdokas jää varmasti rannalle? Asiantuntijan mukaan vaaleissa taktikointi ei aina kannata.

Presidentinvaalien ennakkoäänestys alkaa tänään keskiviikkona.

Moni äänestäjä miettii edelleen ehdokasvalintaansa. Osa pohtii sitäkin, onko viisasta antaa ääni omalle suosikille, vaikka tällä ei galluppien perusteella olisi mahdollisuuksia jatkoon.

Vai kannattaisiko sittenkin taktikoida niin, että toisella kierrokselle ei pääsisi omalta kannalta ei-mieluisa nimi?

Lue myös: Miksi nuoret kannattavat Stubbia ja Halla-ahoa? Asiantuntijat arvioivat

Missä viipyvät tuoreet presidenttikyselyt? Edellisistä mittauksista viikkoja

Ehdokkaiden loppukiri alkaa, mutta erottuuko yksikään "rippileirin nuotiolla" istuvista edukseen?

"Vaalipiirikohtaisesti taktinen äänestäminen ei aina kannata"

Valtio-opin väitöskirjatutkija Theodora Helimäki arvioi, että näissä presidentinvaaleissa taktikointi olisi periaatteessa helppoa.

– Eduskuntavaaleissa puhuttiin paljon taktikoinnista ja sitä nähtiin myös. Mutta toisaalta huomattiin, että vaalipiirikohtaisesti taktinen äänestäminen ei aina kannata, koska taktikointi saattaakin mennä ihan väärin päin, Helimäki totesi MTV Uutiset Liven vaalilähetyksessä maanantaina.

– Mutta presidentinvaaleissa on yksi vaalipiiri ja todella hyvät gallupit. Näiden kahden välineen avulla pystytään todella hyvin ennakoimaan, ketkä kaksi saattavat mennä toiselle kierrokselle.

Helimäen mukaan toisella kierroksella suuri osa äänestäjistä joutuu taktikoimaan väkisinkin, koska oma suosikki on jo ehkä tippunut kisasta.

– Taktisen äänestämisen vastakohta on, että äänestää omaa suosikkia eikä pienintä pahaa.

Lue myös: Tutkija: Presidenttiehdokkaat välttävät riskejä somessa  – "tehdään sellaista, mistä ei tule sanomista"

"Kaikkien kanssa varmasti pärjättäisiin"

MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikön Eeva Lehtimäen mukaan presidentinvaalein ehdokasjoukko on tällä kertaa ”todella laadukas”.

– Kaikkien kanssa varmasti pärjättäisiin. Toivoisin, ettei taktikoida liikaa, että saataisiin jännitystä ensimmäiselle kierroksella, Lehtiniemi toteaa.

– Taktikoidaan sitten todella kovaa toisella kierroksella. Siinä vaiheessa puolueet ja äänestäjät ryhmittyvät uudelleen. Osa kokee pettymystä siitä, ettei löydä omaa ehdokasta ja jää kotiin.

Lehtimäen mukaan toiselle kierrokselle edenneen kaksikon täytyy pystyä puhuttelemaan entistä laajempia kansanjoukkoja.

– Ja siinä voi tulla kiintoisia käännöksiä. Liberaali löytää itsensä konservatiivinurkasta ja päinvastoin.

Presidentinvaalien ennakkoäänestys jatkuu tiistaista tiistaihin 17–23.1. Varsinainen äänestyspäivä on sunnuntaina 28.1. Mahdollinen toisen kierroksen varsinainen äänestyspäivä on sunnuntaina 11.2. 

Katso koko MTV:n vaalilähetys tästä!

30:27Kuka on onnistunut ja kuka epäonnistunut presidentivaalien loppukirissä?

Onko oma presidenttiehdokas vielä haussa? Tee MTV:n vaalikone

Lisää aiheesta:

Sami Borg: Stubbin ja Haaviston kannatustilanteen tiukentuminen lisää äänestysintoaProfessori arvioi kärkiehdokkaiden erot – keitä taktinen äänestäminen hyödyttää? Lähes 1,9 miljoonaa suomalaista äänestänyt – runsas ennakkoäänestäjien määrä suosii yhtä ehdokastaNimi, numero, naama, mutta mitä muuta? Näin kansa kommentoi MTV:lle vaalijulisteita ja sitä, millaisen presidentin he haluavatHelsinki ei äänestä aluevaaleissa – Pöllöraati: Kova isku vihreille ja sataa keskustan laariin, gallupeissa yllätysÄänestysasiantuntija uskoo, että Niinistön ylivoiman takia vaaleissa nähdään toinen kierros: "Kun voittajan jo tietää, moni käyttää äänensä toisin"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:49
    Onnettomuudet

    Uutta tietoa Espoon onnettomuudesta: lapsi oli matkalla päiväkotiin, tila kriittinen

  • 13:58
    Tuomiot

    Pientä vauvaa törkeästi pahoinpidellyt äiti oli syyntakeeton – vauvalla vakavia päänalueen vammoja ja luunmurtumia

  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • 12:37
    Liikenne

    MTV Uutisten tiedot: Länsiradasta kokoustetaan iltapäivällä – nämä asiat ovat pöydällä

  • 11:36
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"